Rahvusvaheline töötuba toob Tartu Ülikooli eri maade teadusfilosoofid

Mis on teadus? Hulk fakte või sügavam arusaamine maailma asjadest? Neile ja teistele küsimustele otsivad vastuseid kaheksast eri riigis pärit filosoofid 16. ja 17. juunil Domus Dorpatensises aset leidval rahvusvahelisel teadusfilosoofia workshop’il.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38515","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Töötoa ühe korraldaja, Tartu Ülikooli teadusfilosoofia dotsent Endla Lõhkivi sõnul on teema ajendatud TÜ teadusfilosoofia õppetoolis prof Rein Vihalemma algatatud uurimissuunast, milles käsitletakse teadust mitte kui valmisteadmiste varamut, vaid kui uurimistööd – tegevust, mille eesmärk on jõuda sügavamale teaduslikule arusaamisele maailmast. "Pikka aega on maailmas teadust mõistetud kui faktide avastajat, kogujat, üldistajat. Selline arusaam viib paratamatult loogiliste vastuoludeni, mida annab aga vältida, kui püüda teadust mõtestada materiaalse praktikana, mille eesmärk on parem arusaamine maailmas aset leidvatest nähtustest ja protsessidest, mitte aga pelgalt faktide kogumine ja nende alusel üldistuste formuleerimine," ütles Lõhkivi.

Töötoas "Practical Realism – Towards a Realistic Account of Science" ("Praktiline realism – realistlikuma teaduskäsituse poole") arutlevad kaheksa riigi teadusfilosoofid erinevate filosoofiliste küsimuste üle praktilise realismi võtmes, käsitlemist leiab eksperimendi tähendus, arutletakse mõõtmise teooriate üle ning lahatakse kriitiliselt üksikjuhtumeid.

Töötoa peaesinejad on teiste tuntud teadusfilosoofide kõrval prof. Joseph Rouse (USA Wesleyani Ülikool) ja prof. Rom Harré (USA Georgetowni ülikool, Suurbritannia Oxford Linacre College).

Töö toimub inglise keeles, kõik huvilised on teretulnud.

Konverentsi korraldamist toetasid USA Suursaatkond Eestis, Briti Nõukogu, Prantsusmaa Suursaatkond Eestis, Keeleteaduse filosoofia ja semiootika doktorikool ning ETF grant nr 7946 ja 7163.

Rohkem infot: http://www.humanitaarteadused.ut.ee/flfi

Lisainfo: Endla Lõhkivi, TÜ teadusfilosoofia õppetooli dotsent, tel 737 5315, endla.lohkivi@ut.ee

Inga Kald
TÜ turundus- ja kommunikatsiooniosakonna praktikant