Rahvusvaheline uurimisvõrgustik juhib tähelepanu laste riskikäitumisele internetis

EU Kids Online viib läbi esimest süstemaatilist olukorra kaardistust Euroopas, võrreldes 21 riigi uurimistulemusi, mis puudutavad laste ja noorte kogemusi kokkupuutes Interneti ja teiste online-tehnoloogiatega. Käimas on projekti teine aasta. Eestit esindab uuringus Tartu Ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni instituut.

Tartu Ülikooli meediauuringute dotsendi Veronika Kalmuse, EU Kids Online Eesti rühma juhi hinnangul on Eestis senini uuritud rohkem Interneti poolt lastele pakutavaid võimalusi kui selle ohtusid ja riske. "Vähesed olemasolevad uurimistulemused lubavad küll öelda, et paanikaks pole põhjust. Ometi on Eesti ainus EU Kids Online võrgustikku kuuluv riik, kus puudub keskus teadlikkuse tõstmiseks e-turvalisuse alal, kusjuures vastava projekti rahastamist pole ükski Eesti institutsioon Euroopa Komisjonilt kunagi taotlenud. Laste ja ka täiskasvanute turvalisemaks internetikasutuseks võiks teha senisest tunduvalt rohkem," sõnas Kalmus.

Võrgustik EU Kids Online leiab, et paljud noored inimesed avaldavad Internetis isiklikku teavet. Näiteks T¨ehhi Vabariigis on enamus teismelisi avaldanud võõrale isiklikku infot: 91% on andnud oma meiliaadressi, 79% oma foto, 72% oma telefoninumbri.

Üha rohkem tõendeid osutab teismeliste riskikäitumisele online-keskkonnas. Poola paistab silma eriti kõrge riskitasemega: 12-17-aastastest 52% on Internetis kutsutud päriselus kohtuma, nendest 44% on kohtingule läinud ning üksnes vähesed on sellest täiskasvanule rääkinud. Eesti vastavad näitajad on mõnevõrra madalamad.

Uurimuste tulemused näitavad ka seda, et lapsed ja noored mitte üksnes ei koge online-riske, vaid need ka häirivad neid: Eestis on 19% (6-14-aastastest) tundnud end võõra käitumisest online-keskkonnas häirituna; Belgias tunneb 17% (9-12-aastastest) end Internetis ohustatuna; Saksamaal omab 44% tüdrukutest ja 30% poistest (vanuses 12-19) ebameeldivaid kogemusi jututubadest; Islandil on 16% saanud e-kirju või sõnumeid, mis on pannud neid muretsema või hirmutanud.

EU Kids Online järeldab, et nõuanded ja juhised teismelistele online-keskkonnas käitumiseks on jätkuvalt hädavajalikud. Suhtlusportaalid võiksid teha enamat, nõustamaks teismelisi nende privaatsuse küsimustes ning veendumaks, et lapsed saavad aru isikliku teabe avaldamise võimalikest tagajärgedest.

Uuringu tulemused avaldatakse tähistamaks Turvalisema Interneti päeva 12. veebruaril 2008. EU Kids Online võrgustikku rahastab Euroopa Komisjoni programm Turvalisem Internet Pluss.

Rohkem infot uuringu kohta: http://www.eukidsonline.net
Lisainfo: Veronika Kalmus, TÜ ajakirjanduse ja kommunikatsiooni instituudi dotsent, tel. 56623583, veronika.kalmus@ut.ee


Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683; 515 0184
anneli.maaring@ut.ee
/yldinfo/press