Rahvusvahelisel filosoofiaolümpiaadil kohtusid õpilased oma ala tipptegijatega

Mai viimasel nädalal toimunud rahvusvahelisel filosoofia e-olümpiaadil avanes õpilastel võimalus kohtuda veebi teel Noam Chomsky, Peter Singeri ja paljude teiste maailma tippnimedega. Eestit esindasid Brett Puppart Noarootsi Gümnaasiumist ja Karl Abiline Vanalinna Hariduskolleegiumist, kellest viimane pälvis äramärkimise. Õpilasi juhendasid Leo Luks ja Märt Põder.

Sloveenia korraldatud olümpiaadil osales 85 võistlejat 46 riigist. Selleaastane programm oli väga tihe ja huvitav. Õpilased said kuulata nimekate külalisesinejate loenguid ja osaleda filosoofiateemalistes aruteludes. Loengud on järelvaadatavad olümpiaadi Youtube’i kanalil.

Võistlustööna tuli osalejatel koostada võõrkeelne essee. Selle teemad kuulutati tavakohaselt välja vahetult enne kirjutama asumist. Brett Puppart kirjutas oma töö tehniseerimise ja süüta süü teemal. Karl Abilisele tõi edu mõisteteemal koostatud essee. Õpilaste juhendaja Leo Luksi sõnul läks Karlil teemavalikuga hästi, sest keelefilosoofia on noormehe erihuvi ja selles vallas oli ta ka end ette valmistanud. Selleaastaste teemadega saab lähemalt tutvuda olümpiaadi kodulehel.

Filosoofiaolümpiaadil jagati tänavu välja kaks kuldmedalit, neli hõbedat ja kuus pronksi. Kuldmedali pälvisid Serbia ja Brasiilia õpilane. 24 õpilast tunnustati äramärkimisega.

Gümnaasiumiõpilastele mõeldud rahvusvaheline filosoofiaolümpiaad toimus esimest korda 1993. aastal Sofia ülikooli filosoofia osakonna algatusel. Eesti osaleb võistlusel alates 2005. aastast. Olümpiaadi eesmärk on muu hulgas edendada filosoofiaharidust, tekitada gümnasistides huvi filosoofia vastu, aidata kaasa kriitilise ja loova mõtlemisvõime arendamisele ning soodustada argumenteeritud mõttevahetust. Võisteldakse filosoofiliste esseede kirjutamises ja valida tuleb üks neljast etteantud teemast.

Eesti õpilaste osalemist olümpiaadil toetas Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldas Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Leo Luks, Eesti õpilaste juhendaja, leoluks@hot.ee