Saate „Rakett69“ võitis TÜ füüsika eriala üliõpilane Karl Reinkubjas

10 000 euro suuruse teadusstipendiumi võitja, Tartu ülikooli esimese kursuse füüsika eriala tudeng Karl Reinkubjas tõdes saates „Hommik Anuga“, et on end varem pigem teoreetikuks pidanud. Saatest sai ta tõestust, et suudab pingeolukorras hästi hakkama saada ning oma teadmisi ka praktikas ära kasutada.

„Ma pidin üksinda tõestama, kes ma olen, ja mida ma suudan teha,“ meenutas Reinkubjas (20) saates „Rakett 69“ osalemist Anu Välbale antud intervjuus. Nüüd on ta oma kogemusest õppinud, et saab pingelises olukorras ülesannete lahendamisega hästi hakkama.

Reinkubjas peab oma suureks tugevuseks füüsikat. Tänu heale õppetööle lõpetas noormees Rakvere gümnaasiumi hõbemedaliga.

Reinkubjas tõdes, et on väga palju õpetajaid, kes muudavad füüsika ja keemia õpilaste jaoks ebahuvitavaks. Huvi kaotamine tuleb tihti tänu sellele, et õpetajad rõhuvad liialt tulemustele või detailidele. „Surutakse seda asja peale ja siis tekib tõrjuvus selle vastu,“ märkis Reinkubjas, kuigi ütles ka, et ta ise ei ole huvipuudust kogenud, sest on hea kohaneja ning ise füüsikast huvitunud olnud. „Kui füüsikat osata, siis on ju maailm imelihtne. Kõik muutub nii palju huvitavamaks,“ ütles ta.

Finalistid, Reinkubjas ja Paide gümnaasiumi õpilane Kaarel Siimut pidid koos oma abilistega 24 tunni jooksul ehitama saate ajaloo suurima kaadervärgi, ahelreaktsioonina toimiva masina ehk Rube Goldbergi masina. Vaata finaalülesande lahendamist ERR-ist.

Karl Reinkubjas on sarja „Rakett 69“ viies võitja. Saate esimesel aastal, 2011, pärjati võitjatšekiga Juhan Koppel, kes õpib Tartu ülikoolis materjaliteadust. 2012. aastal võitis saate Timothy Henry Charles Tamm, seejärel Reigo Kebja ning möödunud aastal võitis Thorny Valk.

Saate žürii liige, Tartu ülikooli optilise metroloogia dotsent Mart Noorma ütles Õhtulehele, et saates osalenud noored on iga loovust, ettevõtlikkust ja inspiratsiooni hindava firma unistus. „See on igas raketi pardal olevas noores olemas. Me räägime küll teadust populariseerivast saatest, ent sama hästi võiks kõik saates osalevad mängijad olla tulevikus head firma- ja ärijuhid.“

Saate peaauhind oli 10 000 euro suurune teadusstipendium Eesti teadusagentuurilt. Kolm finalisti võivad õppima asuda ükskõik millisele erialale Tartu ülikoolis või Tallinna tehnikaülikoolis.

Eriauhinnana saadab Elering Karl Reinkubjase koos oma meeskonnaga uhiuude Hollandis asuvasse kosmoseuuringute ja -tehnoloogia keskusesse ESTEC. Skype Eesti, HITSA, IT akadeemia lennutavad aga Kaarel Siimuti nädalaks Microsofti peakontorisse Redmondis.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392