Seireuuring annab ülevaate koroonaviiruse levimusest 20. aprilliks

Tartu Ülikooli juhitava koroonaviiruse levimuse seireuuringu uus etapp vältab 8.–19. aprillini. Selle aja jooksul testitakse juhuvalimi alusel 2500 täiskasvanut nii koroonaviiruse suhtes kui ka hinnatakse neil viirusevastaste antikehade taset. Samuti analüüsitakse küsitluse käigus kogutud andmeid inimeste igapäevase liikumise kohta.

Seireuuringu juhi, Tartu Ülikooli peremeditsiini professori Ruth Kalda sõnul on Terviseameti statistikast näha uute haigestumisjuhtude arvu langust. „Seireuuringu käigus saamegi ülevaate, milline on viiruse levimuse olukord kogu täiskasvanud elanikkonnas. Antikehade uuring näitab aga võimaliku koroonaviirusevastase immuunsuse kujunemist ühiskonnas,“ selgitas Kalda.

Uuringukutsed saadab inimestele välja uuringufirma Kantar Emor. Esmalt palutakse täita veebiküsimustik. Seejärel saadetakse osalejatele testimisele registreerumiseks veebilink või helistatakse Medicumi ja Synlabi testimise kõnekeskusest, et leppida kokku aeg sobivasse testimispunkti tulekuks. Koroonaviiruse proov tehakse ninaneelust, koroonaviirusevastaste antikehade taseme teada saamiseks on vaja anda veenivereproov. Protseduur vältab umbes 10 minutit. Puudega inimesed, eakad ja piiratud liikumisvõimega inimesed saavad tellida koju testimisbrigaadi.

Testi tulemustest teavitatakse uuringus osalenut kolme päeva jooksul. Tulemused kantakse tervise infosüsteemi. Positiivse viiruseproovi andnud inimestega suhtleb uuringumeeskond kahe kuni nelja nädala jooksul, et jälgida haiguse kulgu. Uuringut teeb Tartu Ülikooli laiapõhjaline teadusrühm koostöös Synlab Eesti, Medicumi ja Kantar Emoriga.

Rohkem infot koroonaviiruse antikehade määramise kohta on koroonatestimise kodulehel. Koroonaviiruse levimuse seireuuringu info leiab Tartu Ülikooli veebilehelt.

Lisateave: Ruth Kalda, Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi juhataja, peremeditsiini professor, 5698 5599, ruth.kalda@ut.ee