Skytte medali pälvis Dag Hartelius

Tartu Ülikooli rajajale ja esimesele kantslerile Johan Skyttele pühendatud päeva avakõne pidas rektor Alar Karis. Ettekannetega esinesid veel Toronto Ülikooli emeriitprofessor Vello Salo ja TÜ eesti ajaloo dotsent, ajaloodoktor Enn Küng. Muusikalise poole eest hoolitsesid FA Schola muusikud ning jesuiitide teatrit etendas Tartu Üliõpilasteater.

Statuudi kohaselt antakse Skytte medal ühiskonna- või riigitegelasele, kes on möödunud aasta jooksul kõige enam Tartu Ülikooli ja Eesti kõrghariduse arengule kaasa aidanud. Rektor Alar Karise sõnul on Dag Hartelius oma Eestis töötamise ajal rõhutanud rootsi keele õpetamise järjepidevuse olulisust Eesti ja Rootsi ajaloolise ühtekuuluvuse seisukohast. "2007. aastal aitas Dag Hartelius väga oluliselt kaasa Tartu Ülikooli juubeliürituste korraldamisele. Kogu oma ametiaja jooksul on ta toetanud skandinaavia keelte ja kultuuride õpetamise jätkamist Tartu Ülikoolis," põhjendas Karis TÜ nõukogu otsust.

Viimati anti Skytte medal välja 2005. aastal, mil selle pälvis tollane Riigikogu I aseesimees Andres Lipstok. Varasematel aastatel on medali saanud veel Mart Laar, Marju Lauristin, Mihkel Pärnoja, Lennart Meri, Andrus Ansip, Jüri Raidla ning mitme riigi suursaadikud.

Johan Skytte (1577−1645) oli kuningas Gustav II Adolfi isiklik õpetaja ja hiljem nõunik ning teda peetakse Tartu Ülikooli asutamise üheks peainitsiaatoriks ja läbiviijaks. Ülikool tähistab Skytte päeva alates 1995. aastast.

Lisainfo: TÜ avalikkussuhete spetsialist Kady Sõstar, tel 737 5685, 511 9188

Anneli Maaring