Sõmeru noored robootikud esindavad Eestit robootikavõistlusel Tenerifel

Nädalavahetusel toimus Tallinnas robootikavõistluse FIRST LEGO League (FLL) Eesti finaal, mille võitis Sõmeru avatud noortekeskuse meeskond Triblox. Noortel robootikutel ootab ees ettevalmistus rahvusvaheliseks Open European Championship võistluseks, mille tarbeks jätkavad nad roboti ja prügiteemalise projekti arendamist.

Maailmas enam kui 290 000 last ühendava robootikavõistluse FIRST LEGO League'i Eesti finaalüritusest võttis osa üle 380 õpilase ja juhendaja, sh 41 meeskonda Eestist, Lätist, Ukrainast, Rootsist ja Moldovast. Kõik meeskonnad püüdsid vastavalt võistluse teemale „Prügi rännak” leida innovaatilisi lahendusi prügiga seotud probleemidele.

FIRST LEGO League projektijuht, MTÜ Robootika esindaja Heilo Altin tõdes, et tänavu oli võitja leidmine keeruline, sest laste tase on võrreldes eelmise aastaga tõusnud ühtlaselt väga heaks. „Seda peegeldasid nii uhkelt sisustatud meeskonnaboksid, robotid ja poolfinaalidest edasiarendatud prügiteemalised uurimisprojektid – selleks oli abi küsitud isegi ülikoolidelt ja kohalikelt ettevõtetelt.”

Võistlusel jagati mitmeid auhindu (vaata tulemusi), ent parimana tõsteti esile Sõmeru avatud noortekeskuse meeskond Triblox. Korraldajad iseloomustasid võitjameeskonda kui väga ühtset ja koostööaldist: „Nad pidevalt arendavad ennast ja oma ideed. Ehitasid valmis töötava nutika seadme ja pakkusid seda tootmiseks kodukandi ärimeestele. Tänu neile kaovad peagi üle ajavad prügikastid ja prügi ära visates jäävad teie käed puhtaks.”

Altin kirjeldas, et võitjameeskonda ootab nüüd ees tõsine ettevalmistus Open European Championship võistluseks. „Lisaks roboti ja projekti edasiarendamisele, on vaja leida juurde finantse, sest saadud hasartmängumaksu nõukogu 5000 euro suuruse stipendiumiga tervet reisi ära kata. Selleks tuleb taaskord meeskonnal pöörduda ettevõtete, toetajate ja lastevanemate poole.“

Korraldajaid rõõmustas väga meeskondade omavaheline läbisaamine ja toetus. „Eriti tore oli näha, kuidas meeskonnad üksteist aitasid. Juhendajad tulid lõputseremoonial teisi meeskondi tänama, tänu kellele sai nende robot taas töökorda hoolimata asjaolust, et nad on konkurendid,“ tõi Altin näite, lisades, et see täidab igati ühte FLL-i eesmärki, arendada lisaks STEM oskustele (teaduse ja tehnoloogia mõistmine, insenerioskused ja matemaatiline mõtlemine) ka esinemis- ja meeskonnatöö oskust.

Vaata mõningaid pilte võistlusest (Allikas MTÜ Robootika)

Eestis korraldas võistlust MTÜ Robootika koos Tartu ülikooliga.

Heilo Altin, FIRST LEGO League projektijuht
e-post heilo.altin@ut.ee