Sõnar - kiire keeleabi mobiiltelefonis

Saabuva emakeelepäeva puhul esitlesid TÜ teadlased Martin Ehala ja Peeter Tinits uudset mobiilirakendust Sõnar, mis võimaldab nutitelefonis lihtsalt ja kiirelt kontrollida oma õigekirja ning jõuda vajaliku reeglini. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38837","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Sõnar on eesti õigekirja mobiilirakendus, üldjoontes nagu õigekirjakäsiraamat nutitelefonis, kuid teistsuguse tööpõhimõttega. Traditsiooniline õigekirjakäsiraamat esitab reeglid õigekirjasüsteemist lähtuvalt, mis on kasutajale tülikas, sest ta ei tea täpselt, millises alapeatükis ta oma probleemile lahenduse leiab. Sõnar on aga üles ehitatud kasutaja õigekirjaprobleemidest lähtuvalt. Rakendus on mõeldud nii tavakasutajatele õigekirja kontrollimiseks kui ka kooliõpilastele reeglite omandamiseks.

Rakenduse üks autoritest, TÜ emakeele didaktika professor Martin Ehala loodab, et Sõnarist kujuneb emakeeleõpetuse lahutamatu töövahend, samamoodi nagu taskukalkulaator matemaatikaõpetuses. "Kui õpilastel kujuneb koolis süstemaatiline Sõnarikasutamise harjumus, muudab see pikas perspektiivis korrektsemaks keelekasutuse ühiskonnas tervikuna," usub Ehala.

Rakendus esitab lihtsaid valikvastustega küsimusi, mis juhivad kiiresti (üldjuhul kolme valiku järel) õige reeglini. Teine oluline uuendus puudutab terminoloogiat. Traditsiooniline õigekirjakäsiraamat kasutab sageli üsna spetsiifilisi grammatikatermineid. Sõnaris esitatakse määratlused kõigile arusaadavas keeles koos illustreerivate keelenäidetega, mis muudab rakenduse kasutamise kergeks.

Sõnar on õigekeelsussõnaraamatu kõrval üks esimesi eestikeelseid haridustehnoloogilisi mobiilirakendusi. Esialgu on Sõnar saadaval iPhone ja Androidi platvormidele, ettevalmistamisel on Symbiani ja Java versioonid. Alates reedest, 11. märtsist on Sõnar kuni emakeelepäevani 14. märtsil (kaasaarvatud) kõigile tasuta kättesaadav Androidi marketist. Pärast mõningast viivitust on Sõnar nüüd olemas ka Apple'i veebipoes (http://itunes.apple.com/us/app/id424925148?mt=8&ls=1) nime all "Sõnar". Rakendus on kuni 18. märtsini kõigile tasuta!

Lisainfo: prof Martin Ehala, tel 52 49 269, martin.ehala@ut.ee

Anneli Miljan