Talletatud DNA proovid võimaldavad uurida eluslooduse mitmekesisust

2018. aasta aprillist alates kuulub Tartu Ülikooli loodusmuuseum rahvusvahelise DNA proovide taristusse Global Genome Biodiversity Network (GGBN), millega hakkab koostööd tegema loodusmuuseumi ja botaanikaia uus struktuuriüksus nimetusega DNA ja keskkonnaproovide kogu.

„Nii elus- kui ka eluta looduse tundmaõppimiseks ja kogu maailma mõjutavate muutuste täpseks ennustamiseks on vaja võtta süstemaatiliselt proove kõigis teadusvaldkondades,“ sõnas loodusmuuseumi zoosüstemaatika peaspetsialist Sergei Põlme.

„Metagenoomika on kiiresti arenev valdkond. Selle ala teadlased rakendavad DNA uuringuid nii üksikutel organismidel, selle osadel kui ka tervetel kooslustel ning mis tahes elusloodust hõlmavatel keskkonnaproovidel,“ lisas ta.

Teaduslikke ja seireproove võetakse järjest rohkem, mistõttu on tekkinud vajadus kogunenud materjali säilitada ja hallata. Nii on teadlastel sellest tõhus ülevaade ja nad pääsevad proovidele hõlpsasti ligi. Selle nimel on tehtud rahvusvahelisel tasandil hulk samme, mille üks näiteid ongi GGBN-võrgustiku loomine. See organisatsioon koondab paljusid institutsioone eesmärgiga pikaajaliselt säilitada loodusest korjatud ja/või eraldatud DNA proove. GGBN pakub hästi toimiva platvormi ja juurdepääsu nii teadlastele kui ka muudele huvirühmadele.

Praegu kuulub TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia DNA ja keskkonnaproovide kogusse ligikaudu 30 000 DNA ekstrakti nii mullast, seentest kui ka taimedest. Proove säilitatakse sügavkülmas. Lisaks annavad arvukad zooloogilised kogud ja herbaarium teadlastele kaugeleulatuvad võimalused uurida mitmekesisust just DNA abil.

 

Lisainfo: Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, 737 6076, loodusmuuseum@ut.ee

Maria Kristiina Prass
Tartu Ülikooli avalike suhete spetsialist
tel +372 737 5509
mob +372 5566 2832