Tartu observatooriumi spin-off liitus Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatoriga

Möödunud aasta sügisel avatud Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) teises voorus kandideeris kuus innovaatilist idufirmat. 22. märtsil valis äriideede hindamispaneel nende seast välja kolm, kes liituvad ESA BIC Estonia inkubatsiooniprogrammiga. Üks neist on ka Tartu Ülikooli kuuluva observatooriumi spin-off ettevõte KappaZeta.

KappaZeta põhitegevuseks on kaugseire abil rohumaade niitude olukorra monitoorimine ning targa põllunduse arendamine. Ettevõtte visioon on saada juhtivaks täppispõllumajanduse tehnoloogiate pakkujaks.

Tartu Teaduspargi juhatuse liikme ja ESA BIC Estonia juhi Andrus Kurvitsa sõnul näitavad esimene ja teine taotlusvoor, et Eesti on kosmoseriik ning tänu ESTCube´i taolistele programmidele on meil palju loodus- ja tehnikateaduste huvilisi inimesi ja ettevõtteid, kes arendavad kõrge lisandväärtusega innovaatilisi tooteid ja teenuseid. "Teist taotlusvooru loeme väga edukaks ning tunne ütleb, et meil on veel palju potentsiaalseid tiime ja idufirmasid, kes võiksid osaleda järgmistes taotlusvoorudes. Seekord inkubatsiooniprogrammi valitud ettevõtted on kõik seotud maapealsete rakenduste arendamisega. Ning tänase seisuga on jäänud kosmoseinkubaatorisse veel 14 vaba kohta," selgitas Kurvits.

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator (ESA BIC Eesti) on esimene omataoline Baltikumis. Kosmose äriinkubaatori eesmärk on luua uusi töökohti ja arendada kohalikku majandust. Tegemist on üleeuroopalise inkubaatorite võrgustikuga, kuhu kuulub 17 kosmose äriinkubaatorit 15 riigist, kes toetavad aastas enam kui 140 uue ettevõtte kasvu. Tartus ja Tallinnas asuva inkubaatori eesmärk on viie aasta jooksul aidata 20 Eesti idufirmal jõuda rahvusvahelisele turule, pakkudes neile toote või teenuse arendamiseks 50 000 euro suurust toetust tootearendamiseks ja kogemustega mentoreid.

ESA BIC Eesti konsortsium koosneb kaheksast partnerist: Tartu Teaduspark, Tallinna Teaduspark Tehnopol, Tartu linn, Tallinna linn, Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Observatoorium ja Kredex.

Kolmandasse vooru kandideerimise tähtaeg on 8. november 2018. Täpsema informatsiooni nii kandideerimise, dokumentide kui üldinfoga leiab ESA BIC kodulehelt.

 

Lisainfo: Tiia Lillemaa, Tartu observatooriumi projektijuht, 737 4502, tiia.lillemaa@to.ee

Maria Kristiina Prass
Tartu Ülikooli avalike suhete spetsialist
tel +372 737 5509
mob +372 5566 2832