Tartu Ülikool jätkab tõusu maailma juhtivate teadusülikoolide edetabelites

Mainekas maailma ülikoole reastavas edetabelis "QS World University Rankings" asub Tartu Ülikool eluteadustes (life sciences - bioloogia, meditsiin, psühholoogia) enam kui 15 000 ülikooli seas 301−350. kohal. ISI Web of Knowledge’i ESI andmebaasis kuulub ülikool kuues valdkonnas 1% maailma mõjukamate institutsioonide hulka, tänavu jõudis TÜ sinna esmakordselt ka geoteadustes.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38490","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Tartu Ülikooli teadusprorektor Kristjan Haller rõhutas, et see on ülikoolile väga kõrge tunnustus. "Suures osas sõltub see hinnang meie antud valdkonna renomeest maailmas – see eeldab väga kõrget akadeemilist kvaliteeti ja rahvusvahelist tuntust," ütles Haller QS Ranking’u tulemusi kommenteerides.

Tema arvates võib ülikooli renomeele eluteadustes kaasa aidata näiteks TÜ Eesti Geenivaramu kuulsus aga ka meie psühholoogide, arstide, molekulaarbioloogide esindatus mainekates erialaühingutes. "See ongi see, mida TÜ tahab maailmas saavutada - et me oleksime antud valdkonnas maailmas nähtavad ning teatud ni¨¨ides tõmbekeskuseks, et oleksime teaduskeskusena vajalikud ning atraktiivsed," ütles Haller ning lisas, et nii kõrge reiting on kindlasti heaks signaaliks TÜ tulevastele ja olemasolevatele tudengitele.

Teadusprorektori hinnangul on ülikool oma arengufondi loomisega paika seadnud teatud eelistused ning suures osas kattuvad need elu-ja loodusteadustega. "Me vaatame siin laiemat pilti ega toeta vaid üht instituuti või projekti, pigem on siinkohal tegemist teadusteülese sünergiaga. TÜs on mitu valdkonda, mis on maalima tippudele väga lähedal," kinnitas Haller.

QS Ranking’u üldedetabelis asub TÜ juba 2009. aastast alates 551.-600. kohal. Sel aastal on tegijad esmakordselt toonud välja viie eri valdkonna tippülikoolid: parimaid on hinnatud humanitaarteadustes, loodusteadustes, inseneeria- ja IT-valdkonnas, sotsiaalteadustes ning eluteadustes.

ESI (Essential Science Indicators) andmebaasis arvestatakse mõjukuse hindamisel artiklite ning viidete arvu. Varem on Tartu Ülikool institutsioonina oma valdkonna 1 protsendi parimate hulka jõudnud keemias, kliinilises meditsiinis, looma- ja taimeteaduses, keskkonnateadustes ja ökoloogias, üldises sotsiaalteaduses ning materjaliteaduses.

Rohkem infot: www.topuniversities.com

Lisainfo: Indrek Ots, Tartu Ülikooli teadus- ja arendusosakonna juhataja, tel 737 6193, indrek.ots@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja