Tartu ülikool on kerkinud rahvusvaheliseks pärimuskultuuri uurijate tõmbekeskuseks

Tartu ülikool avas tänavu vastuvõtu uuele pärimuskultuuri uurimise alast kompetentsi koondavale ingliskeelsele õppekavale „Folkloristika ja pärandirakendused”, mis keskendub eelkõige kultuuripärandi mõtestamisele ja rakendamisele.

Vaimne kultuuripärand on terves maailmas viimastel kümnenditel kujunenud oluliseks majanduslikuks ja sotsiaalseks ressursiks, mis toob kokku rahvusvahelised organisatsioonid (eelkõige UNESCO), riigid ning erinevad tegijad riiklikul ja kohalikul tasandil. Kultuuripärandiga seotud potentsiaal ja probleemid tulevad ilmekalt esile, kui mõni nähtus on kantud või kui seda soovitakse kanda UNESCO või mõnda teise kultuuripärandi nimekirja. Edukad taotlused loovad uusi võimalusi kohalike ettevõtjate ja eriti turismindusega tegelejate jaoks, tõstes kogukonnaliikmete eneseusku ja aidates kaasa tavade säilimisele.

Maailma eri paikades läbi viidud etnoloogide ja folkloristide uurimused, et kultuuripärandiks nimetamine ja vastavasse nimistusse kandmine viib sageli elava traditsiooni teisenemiseni. Kui tavast, oskusest või teadmisest saab vaatamisväärsus, muutuvad ka selle tähendused ja kasutusviisid. Pärandi loomise ja haldamise protsesside keerukus suurendab vajadust spetsialistide järele, kes mõistaksid pärimuskultuuri ja kultuuripärandi eripärasid ning rakendusvõimalusi ja suudaksid valdkonna arengut suunata.

Uus ingliskeelne õppekava pakub võimalust spetsialiseeruda folkloori, kultuuripärandi ja kitsamalt käsitööpärandi uurimisele ja rakendamisele. Üliõpilaste õppimis- ja praktikavõimalusi avardab seegi, et tegemist on TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule ja etnoloogia osakondade ning TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna ühise ettevõtmisega. Samas jätkub vastuvõtt eestikeelstele õppekavadele.

Programmijuht Elo-Hanna Seljamaa sõnul on loodud õppekava loomulikuks jätkuks mitmeaastasele edukale tööle välistudengitega. „Folkloristika osakonnas on juba aastaid käinud lühemalt või pikemalt õppimas üliõpilasi erinevatest Aasia ja Euroopa riikidest ning Ameerika Ühendriikidest. Tartu ülikool on selles vallas üks arvestatavaid tõmbekeskuseid, kuhu tullakse omandama teadmisi ja uurimismeetodeid. Uus ingliskeelne õppekava lubab välisüliõpilastele süsteemsemat õpetust pakkuda ning tutvustada neile Viljandis arendatavat ainulaadset pärandtehnoloogilist uurimissuunda. Meie oma Eesti tudengitele on see suurepäraseks võimaluseks omandada oskused orienteerumiseks kultuuripärandi väljal, mis on samaaegselt nii rahvusvaheline kui ka rahvuslik ja kohalik. Kindlasti rikastab uus õppekava ka eestikeelsetel õppekavadel õppijate võimalusi,” rääkis Seljamaa ingliskeelse õppekava eelistest.

Lisainfo: Elo-Hanna Seljamaa, TÜ õppekava „Folkloristika ja pärandirakendused” programmijuht, 5380 3961, elo-hanna.seljamaa@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689