Tartu ülikool korraldab esimese Euroopa füüsikaolümpiaadi

20.–24. maini toimub TÜ teaduskooli vedamisel Tartus esimene Euroopa füüsikaolümpiaad. Tegemist on üleeuroopalise koolinoortele suunatud rahvusvahelise ainevõistlusega, millel on potentsiaali muutuda korrapäraselt toimuvaks suursündmuseks.

Võistluse korraldaja, TÜ teaduskooli direktor Mihkel Kree: „Oleme saanud Euroopa füüsikute ja olümpiaadiinimeste kogukonnalt palju tunnustavaid sõnu algatuse eest korraldada esimene Euroopa füüsikaolümpiaad. Lisaks sellele, et saame noortele pakkuda rõõmu füüsikalise mõtlemise arendamisel ja probleemide lahendamisel, avaneb neile ka suurepärane võimalus luua kontakte üle Euroopa ja saada osa inspireerivatest loengutest karjääripäevadel.“

Esimesel Euroopa füüsikaolümpiaadil EuPhO 2017 osaleb 95 õpilast ja 37 õpetajat ning vaatlejat 23 erinevast riigist. Lisaks 19 Euroopa riigile tuleb osalejaid veel neljast külalisriigist Lõuna-Ameerikast ja Aasiast.

Eesti võistkonnas astuvad võistlustulle Taavet Kalda ja Kaarel Hänni (Tallinna reaalkooli 12. klass), Richard Luhtaru (Hugo Treffneri gümnaasiumi 10. klass), Konstantin Dukatš (Narva keeltelütseumi 9. klass) ja Kaarel Kivisalu (Tallinna reaalkooli 9. klass). Eestil on korraldajamaana õigus võistkonda mitteametliku lisaliikmena kaasata ka kuues õpilane, kelleks žürii valikul osutus Eva-Maria Tõnson (Hugo Treffneri gümnaasiumi 12. klass).

Olümpiaadi teoreetiliste ja eksperimentaalsete ülesannete lahendamine toimub Tartu ülikooli Physicumis kahel päeval. „Ülesanded on koostatud nii, et nende põhiline raskuspunkt seisneks töötava lahendusskeemi leidmises, mitte selle rakendamises. Selline rõhuasetus modelleerib hästi nii akadeemilises sfääris kui ka erasektoris tegutseva elukutselise füüsiku tööd,“ kirjeldab EuPhO2017 projektijuht Madis Ollikainen.

Lisaks ülesannete lahendamisele toimuvad EuPhO raames kaks huviloengute seeriat: üks akadeemiline ja teine ettevõtlusteemaline. Mõlema karjääripäeva raames tutvustatakse olümpiaadil osalejatele erinevaid väljavaateid tulevikus oma füüsika oskuste rakendamiseks. Esmaspäeval 22. mail toimub Tartu ülikooli Physicumis akadeemilise suunitlusega karjääripäev, kus peavad huviloenguid Matt Taylor Euroopa kosmoseagentuurist, Tartu observatooriumi radarkaugseire töörühma juht Kaupo Voormansik ja mitmetel rahvusvahelistel olümpiaadidel osalenud Harvardi ülikooli vilistlane Erik Tamre. Ettevõtlusteemaline karjääripäev toimub teisipäeval 23. mail Tallinnas Mektorys ning seal esinevad Starship Technologies COO Allan Martinson, Merike Vilberg Swedbank’ist ja ettevõtte Lingvist asutaja Mait Müntel.

EuPhO2017 toimumisele aitavad kaasa Eesti füüsika selts, Tartu ülikool, Tallinna tehnikaülikool, hasartmängumaksu nõukogu, Swedbank, Tartu linn ja Euroopa füüsikaühing.

Täpsem info võistluse kodulehelt: http://eupho.ut.ee/

Lisainfo: Madis Ollikainen, EuPhO2017 projektijuht, madisollikainen@gmail.com, 581 35037

Kadri Kunnus
Tartu ülikooli avalike suhete peaspetsialist