Tartu Ülikool liitus Prototroniga

Tartu Ülikoolist saab järgmine suurpartner Eesti esimesele prototüüpimist toetavale rahastule Prototron. Sellega astutakse Eesti teadlaste ja ettevõtjate koostöös suur samm edasi, et tuua igapäevaelu mugavamaks ja kergemaks muutvad innovaatilised lahendused kiiremini turule.

„Eesti teadus vajab arengutõuget ja võtmeküsimus on seejuures koostöö. Nüüd on Eesti kaks suuremat ülikooli võtnud oma südameasjaks võimendada Eesti innovatsiooni, aidates teadlastel, üliõpilastel ja teistel nutikatel inimestel oma ideed ellu viia ja nähtavaks teha,“ ütles Prototroni tegevjuht Jana Budkovskaja. Tänu Tartu Ülikooli liitumisele suureneb nii rahaline toetus meeskondadele kui ka ekspertide arv.

„Tartu Ülikooli teadlased on ka varem Prototroni konkurssidel edukalt osalenud. Nüüdse liitumise tulemusel paranevad nende võimalused aga veelgi,“ ütles Tartu Ülikooli arendusprorektor Erik Puura. „Prototron on oma tegutsemise käigus tõestanud, et sellist fondi on teadus- ja tehnoloogiamahukate ettevõtete tekkimiseks väga vaja. See aitab teha viimase sammu, mis jääb tavaliselt teadusprojekti lõpus tegemata,“ lisas Puura.

„Oleme järjest võimendanud oma tegevust selleks, et teadusmahukad äriideed jõuaksid edukalt turule. Meil on praeguseks 55 hargettevõtet, kus töötab üle 500 inimese. Igal aastal lisandub 5–10 ettevõtet,“ sõnas Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse juhataja Kristel Reim. „Prototroni abil saame neile ideedele väga varases faasis veel hoogu juurde anda,“ lisas ta.

Varem on Prototroniga toetajatena liitunud Tallinna linn, Utilitas, Keskkonnaministeerium, Elering ja Samsung, kes on rahastanud just oma tegevusvaldkondadega sobivaid lahendusi või pakkunud meeskondadele ideede katsetamiseks sobivaimat keskkonda. Rahalise toetuse kõrval hindavad Prototroni programmi läbinud meeskonnad just ekspertide soovitusi ja tuge. „Alustavale ettevõtjale on see hindamatu väärtusega. Prototron toob kokku oma ala tipud, kes tahavad ja oskavad alles idee tasandil olevaid lahendusi hinnata ja toetada. Mul on suur rõõm olla Prototroni tegevjuht ajal, mil Eesti kaks suuremat ülikooli näevad Prototronis koostöövõimalusi, et seeläbi edendada Eesti teadustööd ja rakendusuuringuid ning seega ka riigi jätkusuutlikku majandust,“ ütles Budkovskaja.

Prototron loodi 2012. aastal Swedbanki, Tallinna Tehnikaülikooli ja Tallinna Teaduspargi Tehnopol koostöös. Nüüdseks on Prototron rahastanud 72 nutikat ideed kokku ligi 893 000 euroga, meeskonnad on järelinvesteeringutena kaasanud üle 22 miljoni euro. Prototroni tänavune kevadvoor toimub eriolukorra tõttu täielikult veebikeskkonnas, mis aga muudab konkursi mugavamaks ka e-residentide jaoks. Taotlusi saab esitada 25. märtsini veebilehel www.prototron.ee.

Lisateave:
Kristel Reim, Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse juhataja, 5342 4023, kristel.reim@ut.ee
Jana Budkovskaja, Prototroni tegevjuht, jana@prototron.ee