Tartu Ülikool promoveeris rahvusülikooli 91. aastapäeva aktusel 103 uut doktorit

Kolmapäeval, 1. detsembril Tartu Ülikooli aulas toimunud rahvusülikooli 91. aastapäeva aktusel promoveeriti103 uut doktorit. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39120","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Aktuse avakõne pidas TÜ rektor professor Alar Karis. Akadeemilise loenguga esinesTÜ õigusteaduskonna võrdleva õigusteaduse professor Raul Narits, kes kõneles teemal "Rahvusülikool ja Eesti põhiseaduse aluspõhimõtted."

Loengule järgnes Tartu Ülikooli audoktorite promoveerimine. TÜ audoktori tiitli pälvisid akadeemik Jaan Einasto, Ungari Eötvös Loránd Ülikooli professor Vilmos Voigt, Helsingi Ülikooli farmakoloogia ja toksikoloogia professor Pekka Topias Männistö, Ohio Ülikooli professor William J. Mitsch ja Uppsala Ülikooli emeriitprofessor Lars Oreland.

Pärast audoktorite promoveerimist esines tervitusega vastne audoktor Jaan Einasto. Seejärel said diplomid kätte doktoriõppe lõpetanud, keda tänavu on rekordiline arv – 103. TÜ rektori Alar Karise sõnul näitab doktorikaitsmiste aasta-aastalt suurenev hulk, et Tartu Ülikooli jõupingutused doktoriõppeks tingimuste loomisel ja motivatsioonisüsteemi tõhustamisel on vilja kandmas. "Kindlasti ei saa tunnustamata jätta ka doktorantide ja nende juhendajate tõsist töössesuhtumist kraadini jõudmisel. Samas oleme veel kaugel Eesti tegelikule vajadusele vastavast doktorikraadiga lõpetajate arvust," ütles Karis.

Seitsmendat korda anti aastapäeva aktusel üle ka Tartu Ülikooli Rahvusmõtte auhind. TÜ Rahvusmõtte auhind on mõeldud inimesele, kes on oma loominguga silmapaistvalt edendanud Eesti riiklikku ja rahvuslikku eneseteadvust. Laureaat saab auhinnaks Ilmamaa kirjastuse "Eesti mõtteloo" sarja 50 köidet ning klaasist taiese. Laureaat avalikustatakse aktusel, eelmisel aastal pälvis auhinna etnoloog ja kultuuriajaloolane Ants Viires.

Aktusel esinesid tervitustega veel ka haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas, Tartu linnapea Urmas Kruuse ning TÜ filosoofiateaduskonna ajaloo eriala magistriõppe 1. aasta üliõpilane Ken Ird.

Õhtul jätkub rahvusülikooli aastapäev kell 17 Vanemuise 46 õppehoone eest algava tõrvikrongkäiguga. Traditsiooniline rahvusülikooli aastapäevaball algab samal päeval kell 19 Vanemuise kontserdimajas.

Aastapäevaürituste raames annab TÜ Sihtasutus neljapäeval, 2. detsembril algusega kell 14 TÜ ajaloo muuseumi valges saalis üle oma iga-aastased stipendiumid.

Lisainfo: Kady Sõstar, avalike suhete spetsialist, tel 737 5685, kady.sostar@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja