Tartu ülikool saab ainukesena Eestist varustada teadusandmeid unikaalse DOI-numbriga

Tartu ülikool liitus DataCite organisatsiooniga, mis annab õiguse omistada nii üksikobjektidele kui ka andmekogudele unikaalseid DOI identifikaatoreid (Digital Object Identifier). DataCite Estonia projekti eesmärk on luua konsortsium, millega võivad liituda kõik ülikoolid ning teadus- ja arendusasutused Eestis.

TÜ raamatukogu koostöös TÜ loodusmuuseumiga arendab käesoleva aasta lõpuks välja DataCite Estonia platvormi, mis võimaldab DOI-numbrite omistamist mistahes teaduslikele andmekogudele üle Eesti. „Andmestiku jagamine ja taaskasutamine on muutunud teaduslikus uurimistöös järjest olulisemaks, seepärast on eluliselt tähtis, et andmete leidmiseks, nende kättesaamiseks ja kasutamiseks oleksid olemas efektiivsed vahendid,“ tõdes Tartu ülikooli raamatukogu direktori kt Liisi Lembinen.

DataCite Estonia projekti üks eesmärk on luua DataCite Estonia konsortsium, millega võivad liituda ülikoolid ning teadus- ja arendusasutused Eestis. Konsortsiumi abil tagatakse liitunud teadusasutuste liikmeskonna poolt loodud kvaliteetsete teadusressursside laialdane leitavus ja kasutatavus. Võimaldades uurimisasutustel oma andmestikele DOIsid lisada aitab DataCite Estonia konsortsium kaasa Eesti teadusandmestiku rahvusvahelisele kasutajaskonnale nähtavaks ja kättesaadavaks tegemisele.

Mis on DataCite?

DataCite on ülemaailmne raamatukogude, andmesäilituskeskuste ja teiste teaduslike uurimisasutuste võrgustik. Võrgustiku tegevuse eesmärgiks on suurendada arusaamist, et teaduse arvandmetel on seaduspärane ja tsiteeritav panus teadustulemuste laialdases levikus. Lisaks propageerib DataCite teadusandmete tsiteerimise ja kirjeldamise standardeid, rajab oma liikmesorganisatsioonide võrgustiku kaudu rahvusvahelise kogukonna ning võimaldab rakendada teadusandmete tsiteerimise ja haldamise parimaid praktikaid. DOI-ga varustatud teadusandmed on kergesti leitavad ja lingitavad teiste andmetega, mis moodustavad omakorda suuri andmete võrgustikke. DataCite initsiatiiviga on liitunud enam kui 30 teadusasutust üle maailma ning tänaseks on platvormile registreeritud üle 3 mln teadusandme.

DataCite Estonia veebipõhise platvormi arendamist koordineerib Tartu ülikooli raamatukogu. Raamatukogu toimib vahendajana klientorganisatsiooni ja DataCite’i laiema taristu vahel. DataCite’i struktuurihierarhia tipus asub rahvusvaheline DOI fond (International DOI Foundation, IDF), mis vastutab DOI süsteemi haldamise eest kogu maailmas.

DataCite on IDFi liige ja kuulub nn „registreerimisagentuuride” hulka (nagu ka CrossRef), millel on õigus DOIsid väljastada. DataCite’i mudeli järgi töötavad liikmesorganisatsioonid pakuvad omakorda kohalikele kogukondadele teadusandmete haldamisega seotud teenuseid. Eestis on DataCite liikmesorganisatsiooniks Tartu ülikool.

Lisainfo: Liisi Lembinen, Tartu ülikooli raamatukogu direktori kt, tel: 737 5700, tel: liisi.lembinen@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392