Tartu Ülikool sai patendi uudsele luude fiksaatorile

Euroopa patent nr. 1682008 anti leiutisele "Fiksaator ja meetod pikkade toruluude murdude fragmentide ühendamiseks kombineeritud metallosteosünteesi abil" ja selle autorid on Vladimir Andrianov Eesti Maaülikoolist ja Aleks Lenzner ning Tiit Haviko Tartu Ülikoolist. Patendi omanikuks sai Tartu Ülikool.

Tartu Ülikooli traumatoloogia ja ortopeedia kliiniku juhataja professor Tiit Haviko sõnul on uus leiutis varemkasutatutest parem selle poolest, et võimaldab samaaegselt teha nii luusisest kui ka luupealset fiksatsiooni. "Operatsiooni on võimalik läbi viia võimalikult vähese luu ja pehmete kudede traumaga. Jätkuvad uuringud näitavad, et fiksaator on stimuleeriva mõjuga luutekkele ja patsient paraneb operatsioonist kiiremini ning valutumalt," selgitas Haviko.

Uue luude fiksaatori konstruktsioon on ka kompaktsem ja tehniline lahendus loogilisem, samal ajal tagab see luufragmentide stabiilse fiksatsiooni. Praktikas saab seda kasutada nii inimeste kui loomade toruluude murdude ravis. Uue fiksaatori vastu on huvi tundunud ka erinevad meditsiiniinstrumente tootvad firmad ning läbirääkimised tootmise suhtes käivad.

Lisainfo: Vladimir Andrianov, tel 731 3213, vladimir.andrianov@emu.ee, Tiit Haviko, tel 731 8202, tiit.haviko@ut.ee


Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683; 515 0184
anneli.maaring@ut.ee
/yldinfo/press