Tartu Ülikool toetab sülearvutitega Eesti Perearstide Seltsi

Ajal, mil nii haridusasutused kui ka ettevõtted lähevad viiruse leviku piiramiseks üle e-õppele ja kaugtööle, tekib paratamatult nii mõneski valdkonnas puudus sobilikest töövahenditest. Ka Eesti Perearstide Seltsil pole piisavalt palju sülearvuteid, et tagada perearstidele ja -õdedele ohutu kaugtöökoht või rakendada kriisiolukorras abijõudu.

Perearstide seltsi juhatuse liikme Eero Merilinnu sõnul pöördus selts abipalvega oma koostööpartnerite ja IT-kogukonna poole. Itimeestele läkitas üleskutse IT-spetsialist Tõnu Samuel, kelle algatusele loovutada arvuteid reageeris Tartu Ülikool. Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja, akadeemik Jaak Vilo ütles, et instituudil on praegu piisavalt palju ühesuguseid arvuteid, mida on võimalik seadistada arstide vajadustele vastavaks - just niisuguseid arvuteid otsis oma üleskutses ka Samuel.

„Kriisis tasub olla valmis halvimaks ja kuna just meditsiinivaldkond võib olla elutähtis, ei kõhelnud me abipalvele vastamast,“ lausus Vilo. Arvutid, mida varem laenutati IT-üliõpilastele, on varustatud operatsioonisüsteemiga Windows 10 ning neis on olemas nii eestikeelne klaviatuur kui ka perearstidele tööks vajalik ID-kaardi lugeja. Tõnu Samueli sõnul tuleb süsteemid siiski turvakaalutlustel uuesti paigaldada – selles on abiks üle 20 IT-asjatundja ning perearstide kasutatava tarkvara tootja.

Tartu Ülikool toetab Eesti Perearstide Seltsi 47 sülearvutiga. Kuigi vajadus on palju suurem, on ülikooli panus Eero Merilinnu sõnul väga tähtis. „Paljudel üliõpilastel ja õpilastel, kes peavad praegu kodus õppima, on arvutid olemas, kuid perearstidel tihti lisaarvuteid pole, mistõttu oleme tänulikud, et Tartu Ülikool meile appi tuli,“ ütles ta.

Sülearvutid jäävad perearstide seltsi käsutusse seniks, kuni viirusepuhang on kontrolli all.

Kriisi lahendamiseks on Eestis tehtud veel mitu samalaadset algatust, näiteks kodanikualgatuse korras laenutatakse lastele sülearvuteid ja tarkvaraettevõte Mooncascade kutsub üles loovutama vanu arvuteid. Abivajajaid on palju, kuid palju on ka abi pakkujaid. Oma arvuti loovutamiseks mõnele perele või ettevõttele on mõistlik võtta ühendust omavalitsuse või ettevõtete esindajatega.

Eesti Perearstide Seltsi toetamiseks tuleb saata oma nimi, kontaktandmed ja piirkond, kus meedikuid toetada soovite aadressile tonu@spam.ee

Lisateave: Jaak Vilo, Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja, 737 5483, jaak.vilo@ut.ee