Tartu ülikool tutvustab uut teadusandmete indekseerimisteenust

23. oktoobril algusega kell 13.00 toimub TÜ raamatukogu konverentsisaalis teaduse avaandmete teemaline seminar „Lingitud teaduse poole - avaandmed ja DataCite Eesti“.

Tartu ülikool liitus käesoleval aastal DataCite organisatsiooniga saades sellega ainsana Eestis õiguse omistada teadusandmetele unikaalseid DOI-numbreid (Digital Object Identifier). DataCite Eesti projekti raames arendatakse teadusandmete registreerimiseks veebipõhist platvormi ning luuakse Eesti ülikoole ning teadus- ja arendusasutusi ühendav konsortsium. DataCite Eesti konsortsiumi liikmetele tagatakse nende asutuses loodud kvaliteetsete teadusandmestiku laialdane leitavus ja kasutatavus kogu maailmas.

„Mul on heameel, et meie teadlased saavad hoiustada oma uurimistulemused Eestis ning ei pea tegema seda kasutades välismaiste organisatsioonide abi. Värsked trendid teaduspoliitikas soodustavad andemete avatuse ja ühiskasutuse kasvu ning paljudes valdkondades ei ole mõeldav oma tööde publitseerimine rahvusvahelistes kvaliteetajakirjades kui kogutud tulemused ei ole kättesaadavad teistele uurijatele. Ühinemise läbi DataCite’ga tugevneb veelgi Eesti kui dünaamilise ja innovaatilise teadusriigi kuvand. Samuti suureneb meie teadlaste ja uurimisvõimaluste rahvusvaheline nähtavus,“ märkis TÜ teadusprorektor Marco Kirm.

23. oktoobril toimuva ürituse eesmärk on anda ülevaade teadusandmete publitseerimise trendidest, käsitleda ajakirjade avaldamispoliitikasse jõudma hakkavaid andmete läbipaistvusega seotud küsimusi ning tutvustada lähemalt DataCite indekseerimisteenuse võimalusi.

Ettekannetega osalevad TÜ teadlased, eksperdid ja  Eesti teadusagentuuri esindaja. Väliskülalisteks on käsitletava valdkonna tippspetsialistid Suurbritanniast, Saksamaalt ja Kanadast. Kohal on ka DataCite tegevdirektor Jan Brase. Seminar kulmineerub paneeldiskussiooniga, kus lisaks esinejatele võtavad sõna TÜ teadusprorektor Marco Kirm ja TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudi direktor Toivo Maimets. Arutelu juhatab TÜ õppeprorektor Marin Hallik.

20.–26. oktoobril leiab Tartu ülikooli raamatukogus aset järjekorras juba viies ülemaailmne Open Accessi nädal, mis tutvustab avatud juurdepääsuga teadusinformatsiooni võimalusi. Nädala sees on raamatukogus avatud Open Accessi infolaud ja teemanurk. Lisaks viiakse läbi koolitus „Teadusinfo otsing internetis“, kuhu on oodatud kõikide erialade üliõpilased, kes soovivad saada teadmisi ja praktilisi kogemusi avatud juurdepääsuga teadusinfo leidmiseks.

Täpsem info seminari ja Open Accessi nädala tegevuste kohta: www.utlib.ee/openaccess.

Foto: Open Accessi nädal 2013 (Foto: Henri Kirs).

Vaata ka UTTV videot sündmusest.

Kontakt: Elena Sipria-Mironov, TÜ raamatukogu projektijuht, tel 7375750, elena.sipria-mironov [ät] ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja