Tartu Ülikool valis 2018. aasta parimaks hargettevõtteks Airel ASi

Neljapäeval, 26. septembril tunnustas Tartu Linnavalitsus piirkonna parimaid ettevõtjaid. Teist aasta järjest esitleti ettevõtlusgalal ka Tartu Ülikooli aasta parimat hargettevõtet. Selle tunnustuse pälvis 2018. aasta arengu tulemusel Airel AS. Lisaks tunnustas Luminor Bank ettevõtet julge ettevõtja tiitliga.

Parimat hargettevõtet valides võeti arvesse majandusnäitajaid, aga ka Tartu Ülikooliga tehtud teadus- ja arenduskoostööd, samuti üliõpilaste kaasamist ja praktikavõimaluste pakkumist. Valiku tegi Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskus.

Airel AS aitab teadlastel Eestis ja mujal maailmas teha täpsemaid kliimauuringuid. Selleks toodab ettevõte neutraalsete klastrite ja õhuioonide spektromeetreid (NAIS), millega on võimalik mõõta õhus olevaid aerosooli osakesi. Airel AS-i loodud seade on üks väheseid, mis seda ülesannet piisavalt hästi teha suudab.

„Õhus olevad aerosoolosakesed on pilvetilkade tekkimise tuumadeks. See tähendab, et nendest osakestest sõltub pilvkate. Pilvkattest sõltub omakorda kliima. Kliimamuutuste paremaks mõistmiseks ongi vaja neid osakesi mõõta,“ kirjeldab seadme tähtsust Airel AS juhatuse liige Sander Mirme.

Maailmas on praegusel hetkel kasutusel 50 Aireli spektromeetrit. Need asuvad nii Himaalaja kõrgmäestikus, Antarktikas, Lõuna-Ameerika vihmametsades kui ka reostunud õhuga suurlinnade keskustes.

Ettevõtte Airel AS asutajad ja töötajad on Tartu Ülikooli keskkonnafüüsika taustaga ja teevad ülikooliga tihedat koostööd. „Kasutame ülikooli laborit, et teha võrdlusmõõtmisi. Samuti töötab meie juures doktorant, kes arendab oma teadustöös uut seadet,“ tõi Mirme näiteid koostööst ülikooliga.

„Aireli edu on väga hea näide kahesuunalisest tehnoloogia ja teadmiste siirdest. Nad arendavad teadusele tuginedes ühiskonnale vajalikke tooteid ja teenuseid ning nende kaudu jõuavad ühiskonna vajadused omakorda otse ülikooli,“ rääkis Aireli edu tähtsusest TÜ hargettevõtete nõustaja Aivar Pere.

„Ettevõtte tegevus aitab kaasa kliimamuutuste avastamisele, mõistmisele ja nende vastu võitlemisele. Just seetõttu pidasime Airelit tänavu Luminori eripreemia vääriliseks,“ avaldas ettevõtte tegevusele tunnustust Luminor Bank AS-i esindaja Sander Klaos.

Tartu Ülikooli hargettevõtted on ettevõtted, kes kasutavad ülikoolis loodud teadmisi, infot, intellektuaalset omandit ja taristutoma teadusmahukas äritegevuses. Tartu Ülikoolil on 55 hargettevõtet, kus töötab üle 460 inimese. Nende ettevõtete käive kokku oli 2018 aastal 39 miljonit eurot.

Vaata, kuidas ettevõtlusega alustada!

Lisainfo: Aitel Käpp, Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse turundus- ja kommunikatsioonijuht, 5086478, aitel.kapp@ut.ee