Tartu Ülikooli 375-aastane ajalugu sai kaante vahele

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"41277","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Raamatu on toimetanud Toomas Hiio ja Helmut Piirimäe, oma panuse sisu valmimisse on aga andnud mitmed tuntud eesti ajaloolased. Raamatus on käsitletud ülikooli ajalugu ülikooli asutamisest kuni tänapäevani ja selle koostamine on võtnud 10 aastat. Eelmine ülikooli ajaloo ülevaade ilmus 1982. aastal.

Raamatu toimetaja Toomas Hiio sõnul on tulnud uute uurimuste valguses üle vaadata kogu ajajärk, eriti palju tööd on nõudnud nõukogude perioodi ajaloo koostamine. "Nüüd on avatud paljud arhiivid, millele nõukogudeajal juurdepääs puudus, näiteks parteiarhiivid," ütles Hiio ülikooli ajalehele.

Raamatus sisalduvate teemade ring on lai ja püüab hõlmata võimalikult erinevaid ülikooli tegevusvaldkondi – selles on ülikooli kui asutuse arengulugu, muutused üliõpilaskonnas, samas puudutatakse ka teaduse arengut eri perioodidel. Raamat annab ülevaate ülikooli ajaloo kõigist aspektidest ja on sellisena suunatud laiemale lugejaskonnale.

Raamatu pealkiri viib meid aastasse 2007, mil Tartu Ülikool tähistab oma 375. aastapäeva. Selle juubeliga võib tähistada kogu akadeemilise hariduse ning rahvusvahelise teadus- ja õppetöö sidemete algust Eestis, mis on olnud määrava tähendusega meie haritlaskonna kujunemisele läbi sajandite.

Lisainfo: Reet Mägi, TÜ ajaloo muuseumi direktor, tel 737 5675, reet.magi@ut.ee

Anneli Maaring