Tartu ülikooli arstiõppe praktika maht kahekordistub

Uuest õppeaastast suurendab Tartu ülikooli arstiteaduskond arstide õppekava kliinilise praktika osakaalu. Sellest lähtuvalt muutub arstiõppe VI aasta praktika-aastaks, mille vältel läbitakse 36 nädalat praktikat: 8 nädalat peremeditsiini ning 28 nädalat haiglameditsiini.

Õppekavamuudatuse peamine eesmärk on anda arstiõppe lõpetanutele paremad praktilised oskused, muutes selleks seni kehtivat õppekava ja praktika struktuuri ning täpsustades õpiväljundeid. Samuti on eesmärk kaasata lisaks SA TÜ kliinikumile rohkem Tallinna, Pärnu, Ida-Viru ja teisi Eesti tervishoiuasutusi ning perearste tulevaste arstide ettevalmistamisse põhiõppes. „Nimetatud eesmärke toetab ka eelmisel nädalal TÜ ja Põhja-Eesti regionaalhaigla vahel sõlmitud koostööleping, samuti varasemad samalaadsed lepingud Ida-Tallinna keskhaigla ja Tallinna lastehaiglaga,“ sõnas Tartu ülikooli arstiteaduskonna õppeprodekaan Tõnis Karki.

Uue õppekava kohaselt saab praktika pikkus olema kaks semestrit, mille vältel läbitakse praktika sisehaigustes, erakorralises meditsiinis, kirurgias ja peremeditsiinis. Teatud juhtudel lisanduvad veel kliiniline valiktsükkel või teadusõpe. Karki rääkis, et haiglameditsiini praktikatsüklid sooritatakse reeglina ühes haiglas, tagades sellega üliõpilase efektiivsem kohanemine reaalse töökeskkonnaga. Samas paraneb tervishoiuasutuse võimalus rakendada praktikante haigla igapäevases tegevuses.

Arstiõppe struktuursed muudatused tähendavad üleminekuperioodil teaduskonnale suurenevaid kulusid – praktika mahutamiseks VI kursusele on vajalik õppeainete nihutamine ettepoole, mistõttu samu õppeaineid tuleb korraga läbi viia kahel kursusel; samuti vajab täiendavat ressurssi mahult suurenev praktika. Muudatused puudutavad ka õppeainete ülesehitust. „Vastamaks Euroopa normdokumentide nõuetele, tervishoiusektori vajadustele ja õppijate ootustele on need õppekava muutused möödapääsmatud,“ tõdes Karki.

Üleminek uuele õppekavale algab 2014/2015. õppeaastal, kui muutub 3., 4., ja 5. kursuse õppekava. 2015/2016 õppeaastal alustatakse uue kliinilise praktika korraldusega 6. kursusel.

Tutvu arstiteaduse uuenenud praktikarohke õppekavaga Tartu ülikooli kodulehel.

Lisainfo: Tõnis Karki, TÜ arstiteaduskonna õppeprodekaan, tel: 737 4177, e-post: tonis.karki@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja