Tartu Ülikooli erialad püsivad maailma tipus

Briti kõrgharidusajakiri Times Higher Education (THE) avaldas eile neli edetabelit, milles reastatakse maailma parimate ülikoolide bioteaduste, füüsikateaduste, psühholoogia ning arsti- ja terviseteaduste erialad. Tartu Ülikool on oma kohta parandanud psühholoogia ja füüsikateaduste arvestuses ning jäänud samasse vahemikku arsti- ja terviseteadustes. Kõrget kohta hoiavad endiselt bioteadused.

Tartu Ülikooli psühholoogia eriala kerkis aastaga saja koha võrra, jõudes mullusest vahemikust 301–400 tänavu vahemikku 201–250. Edetabelis võrreldi 494 parimat ülikooli maailmas.

„Uudis kõrgest edetabelikohast on väga rõõmustav, kuid ei ole sugugi ootamatu. Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi inimesed on pikki aastakümneid selle nimel tööd teinud, et psühholoogia õppe- ja teadustöö vastaks maailmatasemele. Teadus ja õpetamine on meil lahutamatud mitmes mõttes: tippteadlased õpetavad, lektorid teevad teadust, ka pädevad praktikud osalevad teadustöös ja õpetamises, tudengid õpivad nii teadlastelt kui ka praktikutelt ning kaitsevad kõrgetasemelisi lõputöid. Oleme uhked oma töötajate, tudengite ja vilistlaste üle. Meile on oluline, et ka nõustavate praktikute ettevalmistus hõlmaks tugevat teadusbaasi, sest inimhingega töötav psühholoog peaks ennast pidevalt kõige uuema teaduskirjandusega kursis hoidma,“ rääkis psühholoogia instituudi juhataja Kariina Laas.

Siiski väljendas Laas muret tuleviku pärast: „Rõõmu varjutab hasartmänguks muutunud teadusrahastus, mille tagajärjel on ohus mitme kuulsust toonud psühholoogialabori ja teadusrühma elujõulisus. Olukorra süvenedes me seda edetabelikohta enam hoida ei suuda.“

Kõrgele 301.–400. kohale on 1054 maailmaülikooli seas tõusnud TÜ füüsikateadused – keemia, astronoomia, matemaatika ja statistika, füüsika ning teised eluta loodust uurivad loodus- ja täppisteaduste valdkonna erialad, mis jagasid eelmisel aastal 401.–500. kohta

Tartu Ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkonna dekaan Peeter Burk usub, et kuigi kõrge koht edetabelis on väärikas tunnustus valdkonna teadlaste ja õppejõudude tööle, ei lähtuta oma töid planeerides edetabelite näitajatest. „Eesmärk on teha huvitavat teadust, publitseerida oma töid tulemuslikult ning saada grante ja tublisid inimesi, kellega koos töötada. Meie erialade positsiooni paranemine mainekas edetabelis tuleb ehk ka selle arvelt, et tõukefondide rahast soetatud aparatuuri abil on saavutatud esimesed tulemused, mille põhjal kirjutatud teadusartiklid on kogunud hulgaliselt viitamisi. Usun ja loodan, et see tendents jätkub ka edaspidi.“

Arsti- ja terviseteaduste erialasid võrreldi 775 ülikoolis ja Tartu Ülikool paikneb vahemikus 301–400. Bioteadused on 821 parima ülikooli hulgas 176.–200. kohal.

THE teeb erialade edetabeli tulemused avalikuks neljas etapis. Esimeses etapis sai kinnitust Tartu Ülikooli humanitaarteaduste maailmatase ja teises kinnitati Tartu Ülikooli arvutiteadlaste ülihead kohta. Kolmandas etapis selgus, et Tartu Ülikooli ärinduse ja majanduse erialad on tõusnud 201.–250. kohale – kõrgemale kui kunagi varem.

THE maailma ülikoolide üldpingereas paikneb Tartu Ülikool 301–350 parima seas.

Suurbritannia ajakiri Times Higher Education arvestab ülikoolide hindamisel 13 tulemusnäitajat, mis kirjeldavad õppekeskkonda, teadustulemuste mõjukust, teadustöö mahtu, akadeemilist mainet, tulu, uuenduslikkust ja rahvusvahelistumise ulatust.

Lisateave: Lauri Randveer, Tartu Ülikooli rahvusvahelise koostöö peaspetsialist, 512 9996, lauri.randveer@ut.ee