Tartu Ülikooli järgmise õppeaasta vabade kunstide professor on Hasso Krull

2021/2022. õppeaastal saab Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks luuletaja, esseist ja tõlkija Hasso Krull. Ameti annavad talle üle Olga ja Priit Pärn, kellega arutatakse 9. juunil Jakobi 2 õppehoone ringauditooriumis selle üle, kas nali on tänapäeva Eesti ühiskonnas hääbuv nähtus.

Hasso Krull on laialdaselt tuntud ja eri valdkondades aktiivne intellektuaal, kelle looming sisaldab rohkesti motiive Eesti ja kaugemategi rahvaste pärimusest ja mütoloogiast. Temalt on ilmunud üle 15 originaalluulekogu, hulganisti esseekogumikke ja lastekirjandust. Krulli teoseid on tõlgitud paljudesse võõrkeeltesse, näiteks soome, inglise, saksa, prantsuse, rootsi ja hollandi keelde, ning teda on tunnustatud mainekate kultuuriauhindadega. Selle kõrval on ta tuntud ka ilukirjanduse ja filosoofilise kirjanduse tõlkijana ning aktiivse kirjanduskriitikuna, samuti on ta kirjutanud ooperilibretosid ja teinud koostööd mitme heliloojaga. Hasso Krull on pikka aega õpetanud Eesti Humanitaarinstituudi kultuuriteooria õppetoolis ning nüüdseks pühendunud tööle vabakutselisena.

Uuel õppeaastal algav loengukursus „Tuleviku jumalad: ontoloogiline sõda ja häälestumise kunst“ keskendub tulevikuühiskonna mõtestamisele. „Kunagi elasid jumalad Olümpose mäel. Tänapäeval elavad nad turuplatsil, täpsemalt supermarketis. Kus aga elavad tuleviku jumalad?“ küsib Hasso Krull oma kursusel. „Sada aastat tagasi suutsid meie vanavanavanemad vaevu kujutleda, kuidas meie elame praegu. Ometi on meil praegu veel vähem aimu, kuidas elavad meie järeltulijad saja aasta pärast. Seepärast tuleb meil õppida häälestumise kunsti. Küsime: kuidas me saame veel olemas olla? Ja kuidas saab keegi olla veel pärast meid?“

„Hasso Krulli tegevus kultuuri- ja kirjandusmaastikul on olnud väga mitmekesine ning seetõttu on tema professuuriaasta loengud kindlasti huvipakkuvad väga paljude ülikooli uurimissuundade õppejõududele ja üliõpilastele,“ põhjendas professorivalikut humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan Anti Selart.

9. juunil kell 14.15 annavad Jakobi 2 õppehoone ringauditooriumis vabade kunstide professuuri Hasso Krullile üle praegused professorid Olga ja Priit Pärn. Ühiselt uuritakse, kas nali on Eesti kultuuris, meie igapäevases tegelikkuses, hääbuv nähtus. Jüri Üdi luulereaga „nalja tehti, nüüd peab piisama“ viskavad Olga ja Priit Pärn ning Hasso Krull õhku küsimuse õigusest ja vabadusest tänapäeva ühiskonnas nalja teha. Kes naerab viimasena?

Professuuri üleandmist saab jälgida UTTV vahendusel või kohapeal.

Registreerimine Hasso Krulli sügisel algavale loengukursusele „Tuleviku jumalad: ontoloogiline sõda ja häälestumise kunst“ (HVKU.05.037) on juba alanud ja oodatud on kõik huvilised. Registreerimisinfot jagab õppekorralduse spetsialist Ene Paldre (737 5669, ene.paldre@ut.ee).

Lisateave: Anti Selart, Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan, 5340 6116, anti.selart@ut.ee