Tartu ülikooli juurde loodi Eesti maapõueressursside arenduskeskus

Maavarade uurimine ja kasutamine on taaskord tõusnud tähelepanu keskmesse, millega kaasneb ka palju infomüra ja ebatõest infot. Tartu ülikooli arengufondist 100 000 euro suuruse toetuse saanud ökoloogia ja maateaduste instituudi juurde loodud Eesti maapõueressursside arenduskeskus püüab erinevate valdkondade teadlastega tuua selgust mitmetesse maavaradega seotud küsimustesse.

Eesti maapõueressurssidega tegelev arenduskeskus MAREK ühelt poolt koondab ja koordineerib maapõueuuringute, maapõueressursside kasutamise ja töötlemise ning keskkonnakaitse küsimuste rakendusuuringuid.

Teiselt poolt soovib keskus pakkuda ülikooli teadlaste eksperthinnanguid ja teenuseid erinevate maapõuega seotud küsimuste lahendamiseks riigi, omavalitsuste ja ettevõtetest partneritele ning rääkida kaasa maapõueressursse puudutavate strateegiliste otsuste tegemisel.

„Maapõuevarad on rahvuslik rikkus, mille kasutamine õigel ajal ja õigel viisil on oluliseks sisendiks riigi tööhõivele ja majanduskasvule. Maavarade kasutamisega seotud ootuste täitumine ja soovimatute tagajärgede vähendamine eeldab igakülgselt läbikaalutud lahenduste kasutamist läbi erinevate valdkondade spetsialistide kaasamise,“ rääkis keskuse tegevjuht, Tartu ülikooli geoloogia teadur Riho Mõtlep.

Tegevusi, mida maavarade ja muude maapõueressursside kasutamisel tuleb arvestada on mitmeid: planeerimine, uuringud, kaevandamine, kaevandusalade korrastamine, sotsiaal-majanduslike- ja keskkonnamõjude ning maapõue kasutamisest tulenevate terviseriskide analüüs ja kohalike kogukondade suhestumine nendesse tegevustesse.

Jooksvalt osaletakse riikliku maavarade strateegia koostamises, riikliku strateegilise teadus- ja arendustegevuse toetusprogrammi ning mitmeid maavarasid puudutavate tegevusprogrammide ettevalmistamises.

„Palju erinevaid tegevusi, milledega komplekselt tegelemiseks on väga vähestel organisatsioonidel võimekus, kuid Tartu ülikoolil koos erinevate valdkondade teadlaste osalemisega on nende sõlmküsimustega tegelemise võimekus kindlasti olemas,“ tõdes Mõtlep.

Rohkem infot keskuse kohta http://marek.ut.ee/.

Riho Mõtlep, MAREK tegevjuht, TÜ geoloogia teadur
riho.motlep@ut.ee