Tartu ülikooli meeskonnad võidutsesid Euroopa suurimal robootikavõistlusel

Ametlikult Euroopa suurimaks robootikavõistluseks tunnistatud Robotexil teenisid Tartu ülikooli tudengid viis auhinda, nendest kaks kõige hinnalisemat. TÜ tudengid võitsid esikoha peaalal ehk robotjalgpallis.

Robotexi peamisel võistlusel, jalgpallis, pakkusid tartlaste 16 meeskonnale konkurentsi ka meeskonnad väljastpoolt Tartut. Tugevas konkurentsis tõi peaauhinna koju meeskond Roadkill, kuhu kuulusid Tartu ülikooli tudengid ja TÜ robotiklubi liikmed Allan Kustavus, Antti Jaaniste, Hanno Soo, Karl Oskar Lember, Rainer Keerdo ja Tõnis Tiimus. Meeskonna juhendajate rollis olid Reiko Randoja, Mark Laane ja Priit Kallas.

Tehniliselt kõige keerukamas kategoorias ICD Grand Challenge pidi robot liikuma mööda horisontaalset toru ning ühe platvormi pealt teise peale toimetama legomehikesi nii, et need vastu takistusi ei põrka ega alla ei kuku.

Teist aastat järjest oli võidukas meeskond Pipe Dreams. TÜ arvutitehnika õppekava, Eesti maaülikooli tudengitest ja firma Hedgehog OÜ inseneridest moodustatud meeskonda kuulusid Karl Tarbe, Mihkel Heidelberg, Alan Raudmäe, Egert Vahter ja Martin Laidma. Võidukalt sõideti Tartusse tagasi 5000 euro suuruse võidusummaga.

Huvipakkuv oli ka võistlus 2 vs 2 jalgpallis, kus kaks robotit võistlesid kahe roboti vastu. Silmatorkavalt oli TÜ ainuke konkurentsi pakkuv kõrgkool oma kahe võistkonnaga, nii et pingelise võistluse tulemusena saavutati nii viimane kui eelviimane koht, naljatas Robotexi võistluse üks algataja, Tartu ülikooli professor Alvo Aabloo.

Tartu ülikooli robotiklubi presidendi Mihkel Väljaotsa sõnul on edu saladus see, et klubis tehakse tööd aastaringselt, koondatakse motiveeritud tudengid kokku ning hoitakse nende motivatsiooni igati kõrgel: „Robotexil võidetud märkimisväärsed eriauhinnad parima mehaanikalahenduse ning kõige ilusama koodiga roboti eest ei tulnud niisama. Koostöös Eesti parimate tudengite ning ühiskonna arengusse panustavate sponsoritega seisame selle eest, et homne Eesti oma tehnoloogiliste saavutuste üle uhke olla saab.“ TÜ robotiklubi 2015. aasta peasponsor oli Enics Eesti.

Alvo Aabloo lisas, et oluline on nutikate inimeste ja nende oskuste arendamine: „Hea, et pingutustega kaasneb ka edu.“

Vaata Tartu ülikooli sisseastumise Facebooki lehelt Robotexi galeriid.

Lisainfo: Alvo Aabloo, Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi professor, tel: 5078356, e-post: alvo.aabloo [ät] ut.ee;
Mihkel Väljaots, Tartu ülikooli robotiklubi president, tel: 53583390, e-post: mihkel.valjaots [ät] hotmail.com.

Virge Tamme
E-post: virge.tamme [ät] ut.ee