Tartu ülikooli muuseumid jätkavad käesolevast aastast kahe eraldi asutusena

Tartu ülikooli muuseumid jätkavad alates 1. jaanuarist 2014 tööd kahe eraldi asutusena: loodusmuuseumi ja botaanikaaiana ning Tartu ülikooli muuseumina, mis koondab senist kunstimuuseumi, ülikooli ajaloo muuseumi, tähetorni ja vana anatoomikumi. Suurema ühtsuse ja külastajasõbralikkuse saavutamiseks kehtestatakse ülikooli muuseumis ka uued lahtiolekuajad ja piletihinnad.

Teadusprorektor Marco Kirmi sõnul on ülikooli muuseumidel selgelt erinev spetsiifika ning muudatus aitab panustada koostöösse ning töökorralduse efektiivsemaks muutmisse. „Valdkonnapõhisus on üks ülikooli arengut puudutavatest märksõnadest. Muuseumide uus töökorraldus avab täiendavad arenguvõimalused läbi tihedama valdkonnapõhise koostöö ja sünergia akadeemiliste üksustega,“ rõhutas Kirm ning lisas, et reformi käigus säilib kõikide muuseumide struktuuriüksuste identiteet ja ajalooline järjepidevus.

Loodusmuuseumi direktori Urmas Kõljala sõnul tiheneb loodusmuuseumi ja botaanikaaia koostöö ühtse asutusena eelkõige näituste ja keskkonnahariduse vallas ning võimaldab lihtsamini arendada võrgustiku- ja projektipõhist koostööd ka teiste Euroopa loodusmuuseumide ning botaanikaaedadega. „Ka Helsingi, Kopenhaageni ja Oslo ülikoolides moodustavad loodusmuuseum ja botaanikaaed ühise asutuse, mille üheks peamiseks ülesandeks on teadus- ja arendustegevuse toetamine,“ selgitas Kõljalg. Uue asutuse arvamine realia et naturalia valdkonda muudab veelgi tõhusamaks ka koostöö teadustööd tegevate ülikooli üksustega.

Loodusmuuseumis on hetkel käsil ekspositsiooni uuendamine ning uue kontseptsiooniga muuseum avatakse külastajatele sügisel. Botaanikaaias saab avamaakollektsioonidega saab tutvuda iga päev kell 7-19, kasvuhoonetega kell 10-17.

Ülikooli muuseumi nime all tegutsevad kunstimuuseum, tähetorn, vana anatoomikum ning selle peamaja jääb ajaloolisesse toomkirikusse Toomemäel. Ülikooli muuseumi direktori Mariann Raisma sõnul võidavad kindlasti muuseumi kõik osad. "Tiheneb koostöö erinevate osade vahel – näiteks on muuseumil üks peavarahoidja ja üks arendusjuht, kes koordineerivad kõiki muuseumi näituste ja haridusalaseid tegevusi. Muuseumi uus nimi peegeldab täpsemalt muuseumi tegevuste laiaulatuslikku spektrit, mis ulatub kunstist meditsiini ja reaalteaduste vahendamiseni," rääkis Raisma.

Ülikooli muuseum on nüüd avatud on maist septembrini kuuel päeval nädalas kl 10-18, oktoobrist aprillini viiel päeval nädalas kl 11-17. Muuseumimajades hakkavad kehtima ka uued piletihinnad.

Lisainfo: Marco Kirm, teadusprorektor, tel 737 5611, 5342 7170, e-post marco.kirm@ut.ee.
Mariann Raisma, Tartu ülikooli muuseumi direktor, tel 737 5675, 522 1702; e-post mariann.raisma@ut.ee.
Urmas Kõljalg,  TÜ loodusmuuseumi direktor, tel 737 6235, 5341 2823, e-post urmas.koljalg@ut.ee.

Egle Merbach
TÜ avalike suhete peaspetsialist