Tartu Ülikooli õppejõud Jüri Kask pälvis Konrad Mäe preemia

Tartu Ülikooli kunstide keskuse joonistamise, maalimise ja kompositsiooni lektor Jüri Kask pälvis Eesti Kunstnike Liidu, Eesti Maalikunstnike Liidu ning Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali väljaantava Konrad Mäe preemia.

Žürii otsustas 2018. aasta Konrad Mäe preemia ja medali anda maalikunstnik Jüri Kasele teose „Lööb lakke“ eest, mida esitleti Eesti Kunstnike Liidu 18. aastanäitusel „Juubelikevad 2018“ Tallinna Kunstihoones, ja sellele eelnenud mahuka isikunäituse „Pikalt ja pidevalt“ eest Tartu Kunstimajas.

Preemia antakse pidulikult üle neljapäeval, 1. novembril kell 17 Tallinna Kunstihoones.

Žürii, kuhu kuuluvad Jaan Elken ja Tiiu Rebane Eesti Maalikunstnike Liidust, Tõnis Saadoja ja Laura Toots Eesti Kultuurkapitalist ning Vano Allsalu ja Elin Kard Eesti Kunstnike Liidust, põhjendas, et Jüri Kask on intellektuaalne maalikunstnik, kelle mõttemustrite visualiseeringud on ülimalt esteetilised, teravalt nüüdisaegsed ja rafineeritult teravmeelsed. Ta on modernistlikust traditsioonist lähtuv ja modernismi väärtusi postmodernistlikule vaatajale vahendav kunstnik, kelle kompromissitu kunstnikupositsioon ja alati teisenev, kuid isikupärase käekirjaga maalilooming on püsinud siinse maalikunsti eesliinil juba alates 1970. aastatest.

Jüri Kask (1949) on õppinud Tartu Kunstikoolis kunstilist kujundamist ja Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis maalikunsti. Ta on alates 1979. aastast Eesti Kunstnike Liidu ja alates 1992. aastast Eesti Maalikunstnike Liidu liige.

Näitustel on Jüri Kask osalenud alates 1965. aastast ja on siinses maalikunstis üks järjekindlamaid geomeetrilise abstraktsiooni järgijaid. Lisaks enam kui neljakümnele isikunäitusele on Kask osalenud paljudel ühis- ja kuraatorinäitustel Eestis ja välisriikides ning kureerinud tudenginäitusi. Aastatel 1974–2001 töötas ta vabakutselise maalikunstnikuna ning alates 2001. aastast on töötanud Tartu Ülikooli kunstide keskuses joonistamise, maalimise ja kompositsiooni õppejõuna.

1992. aastal sai Jüri Kask Eesti Vabariigi kultuuripreemia ja Kristjan Raua nimelise kunstipreemia, 2005. aastal Sadolini kunstipreemia ning 2009. aastal Ado Vabbe nimelise kunstistipendiumi. Tema teoseid on Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogudes, Tallinna linna kunstikogus, Viinistu Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstnike Liidu kunstikogus, välismuuseumide kogudes, asutuste kunstikogudes ning paljudes erakogudes Eestis, Ameerika Ühendriikides, Austrias, Belgias, Jaapanis, Rootsis, Saksamaal, Türgis ja Venemaal.

Konrad Mäe medalit ja preemiat on välja antud alates 1979. aastast, meenutades sellega Mäe olulisust Eesti maalikunsti arengus. Preemia antakse maalikunsti teose, teoste seeria, näituse või kunstiprojekti eest, mis on oluliselt rikastanud Eesti maalikunsti ning olnud avalikult eksponeeritud väljaandmisele eelneva aasta 1. novembrist kuni väljaandmise aasta 1. novembrini.

Lisateave: Jüri Kask, TÜ joonistamise, maalimise ja kompositsiooni lektor, 516 3927, juri.kask@ut.ee