Tartu Ülikooli professor paneb tehisintellekti äriprotsesse juhtima

28. märtsil väljakuulutatud 2,35 miljoni euro suurune teadusrahastus võimaldab töötada välja senisest tõhusamaid IT-lahendusi äriprotsesside juhtimiseks. Euroopa Teadusfondi (ERC) maineka grandi pälvinud Tartu Ülikooli infosüsteemide professor Marlon Dumas arendab selleks tööriista nimega Pix.

Professor Dumas sai enda uurimisprojekti jaoks Euroopa Teadusfondilt ainsa Eesti teadlasena viieks aastaks kogenud teadlase grandi (Advanced Grant) suurusega 2 349 965 eurot. Kokku andis Euroopa Teadusfond 222 teadlasele tippteaduse edendamiseks 540 miljonit eurot. Rohkem kui 2000 projektitaotlusest rahastas fond ainult 11%.

Äriprotsessid on ettevõtete selgroog – nende hoolikalt koostatud portfell annab konkurentsieelise ja aitab ettevõtetel paremini valmistuda uuendusteks. Andmepõhise äriprotsessi tüüpnäide on tsükkel tellimuse tegemisest kuni maksmiseni, mis algab siis, kui ettevõte saab kliendilt ostusoovi, ning lõpeb siis, kui tellimus on täidetud ja klient on teenuse või kauba eest tasunud.

Tänapäeva organisatsioonide jaoks on äriprotsesside kiirus ja tõhusus eluliselt tähtis, mistõttu töötavad analüütikud selle nimel iga päev. Et muuta protsesse sujuvamaks, tuleb analüütikutel kasutada suurt hulka andmeid, tuginedes sageli ainult oma intuitsioonile ja kogemusele.

Grandi pälvinud infosüsteemide professor Marlon Dumas töötab Tartu Ülikoolis selle nimel, et äriprotsesse oleks võimalik juhtida tehisintellekti abil. „Me töötame välja meetodid, mis leiavad iseseisvalt viise äriprotsesside tõhustamiseks, kasutades ettevõttes juba salvestatud infot. Selle tulemusena valmib vabavaraline tööriist Pix, mis võimaldab kasutajatel regulaarselt oma töövood üle vaadata,“ seletas Dumas.

Lahenduste väljatöötamisel on kõige keerulisem aspekt võimaluste ja lahenduste tohutu hulk. Tavaline tellimusest makseni kulgev äriprotsess sisaldab suuremas ettevõttes kümneid vaheetappe, millest igaühes on oma otsused ja neist lähtuvad tegevused. Kui lisada sajad tootjad, tarnijad ja kliendid, ongi organisatsiooni jaoks tulemuseks miljonid eri viisid, kuidas oma protsesse arendada.

Tartu Ülikooli teadlased on koostöös Melbourne’i teadlastega juba töötanud välja programmi Apromore, mis otsib samuti ärisüsteemist vigu ja kitsaskohti. Pix on sellest samm edasi, sest soovitab vigade parandamiseks ka lahendusi. See programm suudab analüüsida peaaegu kõiki võimalusi, kuidas optimeerida kulusid, aega ja süsteemi vigu ning kõigi nende kombinatsioone. Lõpliku valiku, kuidas toimida, teeb siiski ettevõtte analüütik.

Loe täpsemalt ERR Novaatorist.

Lisateave:
Jaak Vilo, TÜ arvutiteaduse instituudi juhataja, 737 5483, jaak.vilo@ut.ee
Taivo Raud, TÜ grandikeskuse juhataja, 737 6193, 5645 6580, taivo.raud@ut.ee
Marlon Gerardo Dumas Menjivar, TÜ infosüsteemide professor, 737 5473, marlon.dumas@ut.ee

Sandra Sommer
pressiesindaja