Tartu ülikooli professor valiti üleeuroopalise akadeemia liikmeks

Tartu ülikooli loodusgeograafia ja maastikuökoloogia professor Ülo Mander valiti üleeuroopalise akadeemia Academia Europaea liikmeks Maa- ja kosmiliste teaduste valdkonnas. Akadeemiku liikmestaatusega tunnustatakse professori rahvusvahelist teadlastööd ja püsivat panust Euroopa teadusesse.

„Euroopa akadeemia liikmestaatus on suur tunnustus. Arvestades, kui vähe on Euroopa väikestest riikidest seal liikmeid, on iga sellise väikeriigi esindaja vastutus oma kodumaa ees suurem. Loodetavasti saan omalt poolt vahendada mõlemapoolseid edumeelseid ideid, et tuua kasu Eesti teadusele ja tutvustada Eesti teadust väljapool,“ rääkis Tartu ülikooli loodusgeograafia ja maastikuökoloogia professo Ülo Mander.

Rahvusvaheliste projektidega on professor Mander tegelenud 1990. aastate algusest, tänu millele on tema uurimisrühmal Euroopa tasandil välja kujunenud tihe ja tõhus koostöövõrgustik. Enam kui 30st rahvusvahelisest projektist on talle sümpaatsetena meelde jäänud Euroopa Liidu 5. raamprogrammi projektid, mis olid konkreetsed nii sisu kui ka tulemuste poolest.

„Kummaline, aga kõige südamelähedasemad projektid on tekkinud mõne huvitava idee baasil, millele algul otsest rahastamist ei leitudki. Kui läheb hästi, siis alles hiljem võib tulla kitsalt selleteemaline finantseerimine. Seetõttu on äärmiselt oluline, et laiemad rahastamisskeemid, nagu institutsionaalsed uurimistoetused, Eestis jätkuksid,“ rääkis Mander.

Viimasel kolmel aastal on Mander töötanud paralleelselt Tartu ülikoolis ja Prantsuse põllumajanduse keskkonnaprobleemide instituudis (IRSTEA) Antonys. „Instituuti iseloomustab laiem ja erialadevahelisem uuringute ning uurijate kooslus, mis on eeskuju, mille poole tasub Tartu ülikoolil ja tervel Eesti teadusel pürgida,“ leidis Mander.

Akadeemia tegutseb selle nimel, et õppe- ja teadustöö ning haridus Euroopas oleks kõrgeimal võimalikul tasemel. Akadeemia loodi aastal 1988 ja sinna kuulub praegu üle 3000 liikme, kelle hulgas on juhtivad eksperdid paljudest valdkondadest: täppis-, loodus-, tehnika-, sotsiaal-, humanitaar- ja arstiteaduste valdkonnast.

Professor Mander valiti akadeemia liikmeks 6. septembril 2015 Academia Europaea nõukogu poolt.

Eestist on Euroopa akadeemikuteks valitud teiste hulgas Jaak Aaviksoo, Toivo Maimets, Margit Sutrop, Jüri Allik ja Jaan Einasto.

Rohkem infot akadeemia kohta leiab http://www.ae-info.org/.

Lisainfo: Ülo Mander, Tartu ülikooli loodusgeograafia ja maastikuökoloogia professor, Euroopa akadeemik, tel: 508 7373, e-post: ulo.mander@ut.ee.

Virge Tamme