TARTU ÜLIKOOLI REGIONAALTEGEVUS SAAB KÜMNE AASTASEKS

Kell 10.00 ülikooli aulas algava sümpoosioni ettekanded puudutavad regionaalarengut ning nii Tartu Ülikooli kui ka teiste ülikoolide osa selles. Kõrghariduse rolli üle regionaalses arengus arutlevad TÜ rektor prof Jaak Aaviksoo, regionaalminister Jaan Õunapuu, Haridus- ja Teadusministeeriumi kõrghariduse ja teaduse asekantsler Kristjan Haller, Põlva maavanem Urmas Klaas, Tartu maavanem Esta Tamm jpt.

"Tartu Ülikool on üheks oma eesmärgiks pidanud kõigi Eesti piirkondade võrdset osalust ülikoolihariduses ja teaduses ning see on meil ka õnnestunud – ülikool koos oma kuue kolledžiga on kindlalt kogu Eesti ülikool. Samas teeb meile muret Eesti hariduslik kihistumine regiooniti, mis on otseses seoses süveneva varandusliku kihistumisega," ütles TÜ rektor prof Jaak Aaviksoo.

Sümpoosion lõpeb mõttevahetusega ministeeriumi, maavanemate, kohalike omavalitsuste ja kõrgkoolide koostöövõimaluste üle ning plaanis on avaldada kindel seisukoht regionaalarengu tõhusama riikliku koordineerimise ja ülikoolide oskusteabe parema kasutamise kohta.

Tartu Ülikool asus plaanipäraselt tegelema regionaaltegevusega 1996. aastal, kui käivitati regionaalprojekt, mille peamiseks ülesandeks sai tihendada sidemeid ülikooli ja Eesti eri piirkondade vahel. Tänaseks on ülikool sõlminud koostöölepingu üheksa maakonna ning SA-ga Kihnu Kultuuriruum, ülikoolil on regionaalsed esindajad 5 maakonnas ning 2005. aastal korraldati maakondades enam kui 158 täienduskoolituskursust 4500 osavõtjaga, 21 konverentsi ja seminari ning sõlmiti 85 Eesti-sisese regionaaluuringuna käsitletavat teadus- ja arenduslepingut. Peale selle tegelevad regionaaltegevusega ülikooli kolledžid ja TÜ teaduskool.

Paremaks koostööks kõigi partneritega on ülikool avanud veebilehe www.koostoo.ut.ee, mis tutvustab ülikooli teenuseid ja koostöövõimalusi ning aitab potentsiaalsetel partneritel jõuda just neid huvitava projekti või kontaktini.

Sümpoosioni kava
10.00 sümpoosioni avavad TÜ rektor prof Jaak Aaviksoo, regionaalminister Jaan Õunapuu
10.10 "Haridus ja regionaalpoliitika", Tartu Ülikooli rektor Jaak Aaviksoo
10.30 "Eesti regionaalpoliitika arengusuundadest", regionaalminister Jaan Õunapuu
10.50 "Regionaalne mõõde kõrghariduses", Haridus- ja Teadusministeeriumi kõrghariduse ja teaduse asekantsler Kristjan Haller
11.10 "Maavanemad ja regionaalareng", Põlva maavanem, maavanemate koordinaatori kohustes Urmas Klaas
11.20 "Tartu maakonna areng ning koostöö kõrgkoolidega", Tartu maavanem Esta Tamm
11.30 "Regionaalne areng läbi teaduse ja praktika koosmõju", klubi Polis president prof Eerik-Juhan Truuväli
11.40 "TÜ teadus- ja arendustegevus Eesti regioonides", Tartu Ülikooli teadusprorektor prof Ain Heinaru
12.30 Jõgeva maakonna ja Tartu Ülikooli koostöölepingu allakirjutamistseremoonia
12.40 "Ülikooli kolledžite roll maakonnas, elukestev õpe", Tartu Ülikooli õppeprorektor prof Birute Klaas
13.00 "Regionaalarengu probleemide uurimisest ja kohast õppekavades - vajadused ja tegelikkus", Tallinna Tehnikaülikooli Humanitaarteaduskonna dekaan prof Sulev Mäeltsemees
13.10 "Kohalike omavalitsuste ühistegevusest regionaalarengu valdkonnas", Tartu valla vallavanem, Tartumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Aivar Soop
13.20 mõttevahetus ministeeriumi, maavanemate, kohaliku omavalitsuse liitude ja kõrgkoolide koostöövõimaluste üle. Arutelu juhivad rektor prof Jaak Aaviksoo ja regionaalminister Jaan Õunapuu.
14.00 sümpoosioni seisukohtade vastuvõtmine, lõppsõnad

INFO: TÜ regionaaltegevuse peaspetsialist Jan Seepter, tel 526 2512, jan.seepter@ut.ee

Liina Jürgen
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist