Tartu ülikooli riigiteadlased said Balti Assamblee teaduspreemia

Rahvusvaheline žürii andis tänavuse Balti Assamblee teaduspreemia Tartu ülikooli vanemteadurile Eva-Clarita Pettaile ning võrdleva poliitika professorile Vello Pettaile ühise monograafia „Ülemineku- ja retrospektiivne õigus Balti riikides“ eest. Auhinnad antakse üle 19. novembril Vilniuses.

Raamatu ühe autori, riigiteaduste instituudi vanemteaduri Eva-Clarita Pettai sõnul on hea meel saada tunnustus uurimuse eest, mis on Balti riikide ülene ja käsitleb põhjalikult kõiki kolme riiki – Eestit, Lätit ja Leedut. „See on meie sümboolne panus aitamaks kaasa kolme Balti riigi ühtsuse ja koostöö tugevdamisele,“ lisas Pettai.

Raamat „Transitional and Retrospective Justice in the Baltic States on tähelepanuväärne mitmel põhjusel. Esmalt pakuvad autorid välja uudse analüütilise mudeli minevikupoliitika uurimiseks spetsiifiliselt postkommunistlikes riikides. Seejärel rakendatakse sama mudelit kirjeldamaks avalikke debatte ning valitsuste poliitikat tõe- ja õigusküsimuste vallas kõigis kolmes Balti riigis. Teoses seostatakse varasemaid teadusuuringuid Balti riikide kohta laiaulatusliku arhiivi-, juriidiliste ja meediaallikate põhjaliku analüüsiga.

Eva-Clarita Pettai sõnul aitavad raamatus käsitletud teemad mõista Balti riikide kaasaegset ühiskonda: „Viis, kuidas need riigid taasiseseisvumise järel nõukogude minevikuga toime tulid ja milliseid mehhanisme tõe ja õigluse tagamiseks rakendasid, näitab nende demokraatia iseloomu ja tugevust.“

Kirjanduspreemia pälvis kirjanik Māris Bērziņš Lätist ning kunstipreemia dirigent Modestas Pitrėnas Leedust. 5000 euro suurused auhinnad antakse üle Balti Assamblee istungjärgu ajal 19. novembril Vilniuses.

Balti Assamblee auhind asutati 1993. aastal edendamaks kirjanduse, kunsti ja teaduse arengut Balti riikides ning tunnustamaks silmapaistvamaid saavutusi nendes valdkondades.

Vaata lisaks Balti Assamblee kodulehelt.

Lisainfo: Vello Pettai, Tartu ülikooli võrdleva poliitika professor, tel: 737 5335, e-post: vello.pettai@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja