Tartu ülikooli spin-off-ettevõte töötas välja esimese Eestis disainitud 3D-printeri

Enamik Eesti turul kättesaadavatest 3D-printeritest on kas imporditud või siin kokku pandud välismaise disainiga 3D-printerid. Nüüd on aga Eestis olemas ka päris oma väljatöötatud 3D-printer, mille ehitas Tartu ülikoolist välja kasvanud ettevõte EDM Machinery.

Matis Averini, endise ESTCube’i meeskonna liikme ning printeri ehitaja sõnul on antud printer eriline mitmel põhjusel. „Sellel 3D-printeril on freespinkidest inspireeritud konstruktsioon ning materjalina kasutame reeglina roostevaba terast, mis teeb sellest oluliselt vastupidavama masina, kui enamik turul olevaid printereid,“ sõnas Averin.

Vastupidavus on 3D-tehnoloogiate puhul oluline märksõna, kuna tavakasutajatele kättesaadavatele 3D-printeritele veel tänasel päeval üldiselt garantiid ei anta. EDM Machinery aga pakub oma printerile ka garantiid.

Antud 3D-printeriga on võimalik printida kahe filamendiga ehk kahe värvi ja/või materjaliga samaaegselt. Selle tööala on poolteist korda suurem, kui tavaliselt printeritel – see võimaldab printida suuremaid detaile.

Milleks sellist masinat kasutada? Averini sõnul on konkreetne 3D-printer parim prototüüpimiseks, kuid sellega saab hakkama ka hobikasutaja.

Praegu puudub 3D-printeril veel nimi ja väljamõtlemisel on ka see, kuidas printeri väline disain võiks välja näha. „Kindlasti tahaks midagi omanäolist ning proovime välja tuua ka seotust Eestiga,“ ütles Averin, kelle sõnul on koostööpartner disainiteemal juba olemas.

EDM Machinery on Tallinnas asuv tehnoloogia start-up. Tegu on Tartu ülikooli spin-off firma ehk teadumahuka ettevõttega, mis välja kasvanud Tartu ülikoolist. EDM Machinery toodab erilahendustega CNC-seadmeid ning tegeleb tootearendusega.

Lisainfo: www.edmcnc.ee.

Vaata ka "Aktuaalse Kaamera" uudislõike 3D printeri võimalustest.

Lisainfo: Kersti Vatter, TÜ spin-off EDM Machinery müügi ja finantsjuht, kersti@edmcnc.org, tel: 56623311.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja