Tartu ülikooli teadlased arendavad Tartust kaasava ülikoolilinnaku

Sooviga kujundada Tartu ülikoolilinnak avatuks, kvaliteetsemaks ja innovatsiooni toetavaks keskkonnaks, uurib Tartu ülikooli geograafia osakonna mobiilsusuuringute labor üliõpilaste, ülikooli ja teiste loovate asutuste töötajate linnaruumi kasutust seoses õppehoone või töökoha asukohaga, kasutades selleks nutitelefone ja intervjuusid.

Õppimis- või töökoha paiknemine kujundab hoone kasutajate elukorraldust – tegevusi ja tegevuskohti, liikumisvahendite valikuid ning ajakasutust. Need mõjutavad omakorda linnas pakutavate teenuste sisu ja paiknemist, kuid ka riskiolukordade ja keskkonnaprobleemide kuhjumist.

Mobiilsusuuringute arendaja, Tartu ülikooli inimgeograafia professor Rein Ahas tõdes, et ülikoolide ja linna koos arenemine on võtmetähtsusega küsimus ka Tartu linna konkurentsivõime seisukohalt. „Ülikoolid ja linnad võistlevad tänapäeval tudengite, elanike, investeeringute ja innovatsioonide nimel, mistõttu on linnaruumi ja ülikoolilinnakute ühine planeerimine oluline kogu Euroopas.“

Ahase hinnangul on ülikooli hoonete paiknemine linnaruumis üks olulisemaid jõude, mis hoiab Tartu kesklinna elu aktiivsena: „Ülikool toob kesklinna aktiivseid inimesi, teadusmahukaid ettevõtteid ja erinevaid tugiteenuseid. Kõrgkoolide hooned on oluline arengumootor ka teistes linna piirkondades, näiteks areneb kiiresti Maarjamõisa linnak ja maaülikooli Kreutzwaldi tänava linnak.“

Tartu ülikooli teadlased arendavad ülikoolilinnakut Läänemere piirkonna ülikoolilinnakute planeerimise ja arendamise projektis Live Baltic Campus, kus eri linnade juhtumiuuringute alusel koostatakse planeerimismudel, mis aitab ülikoolide, linnavalitsuse, elanike ja ettevõtete koostöös kavandada ülikoolide ruumikasutust ja pakutavaid teenuseid.

Projektis Live Baltic Campus osalevad Helsingi linnavalitsus, Turu ülikool, Uppsala ülikool, Stockholmi ülikool, Riia ülikool, Riia regiooni planeerimisnõukoda  ja Tartu ülikool. Projekti juhib Metropolia rakenduskõrgkool Helsingist. Projektis osalevad ka Tartu linnavalitsus ja Tartu linnaplaneerijad.

Projekti peamine rahastaja on Euroopa regionaalarengu fondi Kesk-Läänemere programm.

Lisainfo
Rein Ahas, Tartu ülikooli geograafia osakonna professor, mobiilsusuuringute arendaja
rein.ahas@ut.ee / mobilitylab.ut.ee

Virge Tamme