Tartu ülikooli teadlased nõustasid Ukrainat teadmussiirde korraldamise küsimustes

Tartu ülikooli teadlased, intellektuaalse omandi dotsent Aleksei Kelli ja teadus- ja innovatsioonipoliitika professor Kadri Ukrainski korraldasid koostöös Ukraina partneritega 12. aprillil Ukrainas seminari “Research Organizations and Universities Knowledge Transfer in Ukraine: The Improvement of the Policy and Mechanisms in Ukraine, based on EU Experience". Seminari eesmärk oli nõustada Ukraina ministeeriumite ametnikke, ülikoolide ja sealse teaduste akadeemia instituutide liikmeid teadmussiirde korraldamise kogemustest Eestis ja Euroopa Liidus.  

"Seminaril oli huvi just Eesti kogemuse vastu väga suur, kuna meid peetakse seal suureks eeskujuks, kelle kogemuse rakendamine tundub Ukraina tingimustes ka realistlik," kirjeldas Kadri Ukrainski.

TÜ teadlased kirjeldasid, et seminaril jäid kõlama Ukraina teadlaste etteheited, et nende valitsus ei tähtsusta innovatsiooni piisavalt, ei taga teadusele elementaarset rahastust ning nende teadussüsteem on suhteliselt suletud just Euroopa suunal (neil on väga vähe välistudengeid ja -õppejõude Euroopa Liidust). Samas leiti ka sarnaseid probleeme Eestiga, mis väljenduvad riigi madalas võimekuses prioriteete seada ning teadussüsteemi väheses koostöös era- ja avaliku sektoriga. 

Teadmussiirde puhul on Ukraina arengujärgus, kus sarnaselt Eesti 1990ndatele alustatakse teadmussiirde organiseerimisega ülikoolides. Teaduste akadeemia instituutides on vastavad allüksused küll loodud, kuid probleeme on nende finatseerimise ja tulemuslikkusega - Ukraina teadlased esitavad väga palju patenditaotlusi, kuid reaalseid patente saadakse vähe.

Projekti raames peeti loenguid ka Vadym Hetmani nimelises Kiievi riiklikus ülikoolis, kus tudengite huvi oli suur nii sotsiaal- ja humanitaarvaldkonna teadustulemuste kommertsialiseerimise kui ka Eesti majanduse ja eriti just IKT eduloo suhtes. Tudengite huvi oli sedavõrd suur, et elava keskustelu pidi järsult lõpetama järgmist loengut pidama tulnud professor. "Lepiti kokku seesuguste loengute kordamise suhtes tulevikus, samuti jagati ohtralt infot õppimisvõimaluste kohta Eestis," rääkis Ukrainski.

Seminari ja loengute korraldamist ning sellega seotud teadusprojekti finantseeris Eesti välisministeerium.

Lisainfo
Aleksei Kelli, TÜ intellektuaalse omandi dotsent
aleksi.kellli@ut.ee

Kadri Ukrainski, TÜ teadus- ja innovatsioonipoliitika professor
kadri.ukrainski@ut.ee

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392