Tartu ülikooli teadlased võitsid Harvardi ülikooli ees rahvusvahelise võistluse

Tartu ülikooli füüsika instituudi teadlased võitsid 36 teadusgrupi konkurentsis ülemaailmsel kõrglahutus-mikroskoopia tarkvara loomise võistlusel 3D mikroskoopia kategoorias esikoha. Teise ja kolmanda koha selles kategoorias said Harvardi ülikooli meeskonnad.

Tartu ülikooli esindasid konkursil füüsika instituudi teadlased ja doktorandid koosseisus Ardi Loot, Marko Eltermann, Andreas Valdmann, Mihkel Kree ja Martti Pärs.

Füüsika instituudi molekulaarfotoonika vanemteadur Martti Pärs selgitas mikroskoopia tagamaid: „Tavamikroskoopia lahutusvõime on piiratud valguse difraktsiooniga, mis tähendab, et pole võimalik näha valguse lainepikkusest väiksemaid objekte. Kõrglahutus-mikroskoopia võimaldab aga saada sellest fundamentaalsest piirist kümneid kordi paremaid tulemusi, kui lülitada valgust kiirgavaid molekule ükshaaval sisse.“

Meeskonna sõnul on kõrglahutus-mikroskoobil kaks põhieelist tavamikroskoobi ees: võimalus näha palju väiksemaid objekte ja võimalus saada objektist 3D-kujutis. „Erinevalt tavamikroskoobist, kus väljundiks ongi meid huvitav pilt, põhineb kõrglahutus-mikroskoopia keerukatel pilditöötlusalgoritmidel, mille disainimine ja tarkvara loomine oligi võistluse mõte. Võistluse võitis see, kelle tarkvara suutis kõige täpsemalt molekulide tegeliku ruumilise paiknemise rekonstrueerida,“ rääkis meeskonnas tarkvara arendamist juhtinud doktorant Ardi Loot.

Loot kirjeldas, et tänu kõrgemale lahutusvõimele ja 3D-pildile võimaldab kõrglahutus-mikroskoopia täiesti uudseid teadusuuringuid, mida varem polnud võimalik läbi viia: „Kõrglahutus-mikroskoopia väljatöötamise eest anti 2014. aastal välja Nobeli preemia ning see leiab laialdast rakendust keemias ja bioloogias näiteks raku peenstruktuuride uurimisel. Saadud teadmised aitavad kindlasti kaasa näiteks uute ja paremate ravimite väljatöötamisele.“

Idee võistlusel osaleda tuli Martti Pärsilt, kes on üks kõrglahutus-mikroskoopia eestvedajaid TÜ füüsika instituudis. „Otsus osaleda tuli kergelt, sest lisaks põnevale temaatikale ja kasulikele kontaktidele leiab valminud tarkvara tulevikus kasutust ka füüsika instituudis kõrglahutus-mikroskoobi tulemuste analüüsimisel,“ rääkis Loot.

Konkursist võtsid osa teadlaste töögrupid mitmetest mainekatest maailma ülikoolidest ning konkursi tulemused kuulutati välja augustis toimunud erialakonverentsil Lausanne’is. Konverentsil osalenud Loot rõhutas, et konkursil edukalt osalemine oli võimalik ainult tänu erinevate Phsyicumi töögruppide noorteadlaste kokkutulemisele ja tõhusale koostööle.

Ardi Loot, Tartu ülikooli füüsika doktorant
ardi.loot@ut.ee