Tartu Ülikooli tudengid ehitavad võidusõiduks päikeseautot

Tartu Ülikoolist välja kasvanud projekti Solaride eesmärk on ehitada ainult päikeseenergia jõul töötav auto ja osaleda sellega ülemaailmsel päikeseautode võidusõidul World Solar Challenge. Majanduskriisi taustal on transpordi- ja energeetikasektori areng muutunud väga aktuaalseks, nii et Solaride’i projekt toetab riiklikku ja üleilmset suundumust taastuvenergia üha suurema kasutamise poole.

World Solar Challenge’i võidusõidul osalevad ülikoolide meeskonnad kõikjalt maailmast. Võistluse eesmärk on sõita iseehitatud päikeseautodega läbi kõrbe ühest Austraalia otsast teise. Tehnoloogilise innovatsiooni latt on seatud kõrgele – eelmise aasta võitja läbis 3000 kilomeetrit vaid kahe laadimiskorraga. Päikeseauto ehitamiseks teevad Tartu tudengid koostööd võimekate mentoritega kümnest ettevõttest, nagu Koenigsegg, Comodule, Daimler, Starship ja MySQL. Praegu on meeskonnas juba 41 liiget.

Sõiduk ehitatakse üles täiesti nullist ja see peab liikuma vaid päikeseenergia jõul. Päikesepaneele võib olla kuni 3 m2 ning projekteerimise põhiküsimus seisneb selles, kuidas salvestada energiat ning kuhu ja kui palju seda suunata. Seejuures peab energiakulu olema minimaalne, mistõttu on tähtis muuta sõiduk aerodünaamiliselt optimaalseks. Sisuliselt kasutakse vaid kahe kiirkeetja võimsust.

Projektiga juhitakse tähelepanu ka Eesti vähestele pingutustele taastuvenergiasektori arendamisel. Eurostati andmetel on Eesti Euroopa riikide seas taastuvenergia kasutamisel transpordisektoris eelviimasel kohal – vaid 3% meie transpordisektoris kasutatavast energiast pärineb taastuvatest allikatest. Probleem on terav, sest „Taastuvenergia aastaraamatu“ andmetel on viimaste aastate jooksul rohelise energia osakaal elektri tootmisel väga vähe kasvanud. Samuti teeb Haridussilma järgi tehnoloogiavaldkonnas muret õppijate suur väljalangevus – möödunud aastal katkestas tehnoloogia, tootmise ja ehituse vallas õpingud üle tuhande õppija. Päikeseauto projekt annab tudengitele tehnoloogiliste lahenduste loomisel praktilise väljundi.

Solaride’i meeskonnaga on oodatud liituma veel üliõpilasi. Projekti saab rahaliselt toetada kodulehel www.solaride.ee. Täpsemat infot projekti kulgemise ja auto ehitamise kohta leiab Facebookist.

Lisateave: Paul Kreegi, Solaride’i turundusjuht, paul.kreegi [ät] solaride.ee


Solaride’i tiimikoosolek eriolukorra ajal. Foto: kuvatõmmis Zoomi koosolekust