Tartu Ülikooli uus vabade kunstide professor on Arvo Valton

"Filosoofiateaduskonna nõukogu kiitis heaks eesti ja üldkeeleteaduse instituudi ettepaneku kutsuda 2009. aastal vabade kunstide professori ülesannetesse üks soome-ugri rahvaste kirjanduselu juhtkujusid, kirjanik Arvo Valton," kirjeldas teaduskonna dekaan prof Valter Lang uue vabade kunstide professori kandidatuuri.

Arvo Valton plaanib käsitleda mitmeid teemasid. "Kavatsen rääkida esimesel semestril kirjandusest, filmikunstist ja tõlkimisest," tutvustas Valton saabuval kevadsemestril toimuvat. "Tahaksin kõigi nende teemade puhul anda kuulajatele ka praktilisi ülesandeid ning tulemusi üheskoos analüüsida," ootab Valton üliõpilaste koostööd. Sügissemester oleks Valtoni sõnul tervenisti pühendatud soome-ugri rahvaste kultuuriloole.

Muidugi on veel teemasid, mida kirjanik käsitleda võiks, kuid piiratud aeg seab omad valikud. "Olen elus tegelenud veel mitmete asjadega, nagu poliitika, patendindus või fosforiidiprobleemid, kuid nendest ma kõnelda ei kavatse," on Valton võimalike teemade valikut piiranud.

Arvo Valton, kodanikunimega Vallikivi on sündinud 1935. aastal Märjamaal. Tema haridustee on küllaltki omalaadne: ta on kahekordse kõrgharidusega – lõpetanud 1959. aastal Tallinna Polütehnilise Instituudi mäeinsenerina ja 1967. aastal üleliidulise kinoinstituudi filmidramaturgina.

Rahvuslasena on Valton sõna võtnud eesti keele ja kultuuri küsimustes, ta on lülitunud meie poliitika- ja vaimuellu tõsiisamaalises vaimus. Iseloomustades Arvo Valtonit, tuleb tema ande kõrval eriti esile tõsta pühendumust. Tema väsimatul korraldamisel on ilmunud ja ilmumas mitmeid soome-ugri kirjanduse sarju.

Arvo Valtonil on pälvinud ka palju autasusid, kahel korral on ta saanud Friedebert Tuglase novelliauhinna ja muu hulgas on ta Prantsuse kunstide ja kirjanduse ordeni (Ordre des Arts et des Lettres) rüütel (chevalier).

Tartu Ülikooli uus vabade kunstide professor asub ametisse veebruari keskel.

Lisainfo: prof Valter Lang, TÜ filosoofiateaduskonna dekaan, 737 5340, valter.lang@ut.ee

Norbert Kaareste
pressiesindaja