Tartu ülikoolile välisvilistlaste mälestuseks annetatud 20 000 USA dollarit kasutatakse treenerikoolituse edendamiseks

Mai alguses laekus Tartu ülikooli vilistlaste Alma Martini ja Eevi Martin Selenoi mälestuseks annetus Ameerika Ühendriikidest summas 14 341,93 eurot (20 000 dollarit). Rektoraat otsustas seda kasutada kehakultuurteaduskonna treenerikoolituse edendamiseks.

Annetussummaga otsustati treenerikoolitust toetada seetõttu, et nii kodundusteadlane Alma Martin, toitumisspetsialist Eevi Martin Selenoi kui ka tema abikaasa, korvpalli- ja ujumistreener Alexei Selenoi pühendasid oma professionaalse elu nii Eestis kui ka hiljem Ameerika Ühendriikides elades tervislike eluviiside edendamisele.

1944. aastal põgenes Alma Martin sõja jalust koos kahe tütre, Eevi ja Essiga, Saksamaale, sealt edasi 1949. aastal Ameerika Ühendriikidesse.

Kehakultuuriteaduskonna dekaani Priit Kaasiku sõnul on annetus suur tunnustus ja ta püüab tegutseda usalduse vääriliselt. „Annetus on alati tore ja aitab arengule kaasa, kuid samal ajal tuleb silmas pidada, et sellega kaasneb vastutus ning arutelu vahendite kõige parema ja otstarbekama kasutamise üle. Oleme mõelnud, et annetust võiks kasutada kehalise kasvatuse ja spordi õppekavas tehtavate muudatuste toetamiseks. Samuti soovime tunnustada treeneriõppesse panustanud õppejõude.“ Samas tõdeb Priit Kaasik, et treenerikoolituse- ja õppe valukoht on selle elukutse väärtustamises ühiskonnas: „See on valdkond, kus treenerkond on palju tegemata jätnud ja julgen öelda, et teinud ka mõningaid asju valesti."

Ülikoolile tegi annetuse Ameerika Ühendriikides Clevelandis elav Martinite perekonnasõber, kes soovis sellega hoida nende mälestust.

Alma Leontine Martin (1894–1964) õppis pärast Pärnu tütarlaste gümnaasiumi ja Peterburi põllumajanduse ülikooli lõpetamist Tartu ülikoolis agronoomiat (lõpetamise aasta 1924) ja kasvatusteadusi (1926). Aastal 1927 kaitses ta magistrikraadi kodundusteaduse erialal Iowa ülikoolis, seejärel naasis Eestisse. Alma Martin töötas õpetajana Kehtna kõrgemas tütarlaste põllutöö ja kodumajanduse koolis, sotsiaal- ja kodundusinstituudis ja põllunduskeskkoolis, aastatel 1935–1941 oli ta Eesti Vabariigi haridusministeeriumi haridusnõunik naiskutsehariduse alal. Alma Martin oli Ameerika akadeemiliste naiste ühingu, Eesti naisüliõpilaste seltsi ja Eesti teadusliku ühingu Ameerika Ühendriikides liige, samuti ülemaailmse Eesti ühingu naistoimkonna asutajaliige.

Eevi Martin Selenoi (1919–2013) õppis Tallinna linna tütarlaste gümnaasiumis ning aastatel 1937–1940 filosoofiateaduskonnas. Aastatel 1939–1942 õppis Eevi Selenoi sotsiaal-ja kodundusinstituudis, kus omandas dieetika assistendi kutse. 1954. aastal lõpetas Eevi Martin Selenoi magistrikraadiga Ohio State University. Aastatel 1963–1968 täiendas ta end Case Western Reserve University kursustel. Eevi Martin Selenoi töötas 1982. aastani toitumisspetsialistina Huroni haiglas Clevelandis. Eevi Martin Selenoi oli Eesti naisüliõpilaste seltsi liige.

Aleksei Selenoi (1905–1982) on tuntud eelkõige korvpallitreeneri ning mitmete Eesti meistriks tulnud meeskondade juhendajana. Ta oli ka rahvusvahelise kategooria kohtunik. Aleksei Selenoi lahkus Eestist 1944. aastal. USA-s töötas ta ujumistreenerina.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja