Tartu ülikoolis loodav tehnoloogia on hea näide Eesti potentsiaalist

5. novembril toimus Tartu ülikoolis Exeteur Groupi esindaja Randy Weiss’i seminar äriarenduse võimalustest St. Louis’is Missouris. Seminarile järgnes TÜ tehnoloogasiirde talituse tutvustus erinevas arendusfaasis ülikooli tehnoloogiatest, mille kommertsialiseerimiseks partnereid otsitakse.

Exteur Group tegeleb just idee- ja algfaasis olevate tehnoloogia start-up ettevõtetega, eesmärgiga arendada ettevõte ja tehnoloogia huvipakkuvaks lääne- ja idaranniku suurtele tehnoloogiainkubaatoritele, -kiirenditele ja riskikapitalistidele.

Exeteur Groupi liikme Randy Weissi sõnul pakkus kõige enam huvi platvormtehnoloogia, mille baasil saab arendada mitmeid vähi diagnostika valdkonna rakendusi ja mis vastab kõige paremini ettevõtte arenduskompetentsile ja eeldatavale turu suurusele (alates 8 miljonist dollarist). Teiste lahenduste tutvustus edastatakse St. Louise äriinglite võrgustikule võimalike kontaktide leidmiseks.

Randy Weiss rõhutas, et lisaks heale projektile on väga oluline välja selgitada, kas teadusgrupiga tekib ka hea kontakt, sest intensiivse koostöö puhul, nagu ettevõtte arendamine, määrab omavaheline suhtlus suure osa projekti edukusest. Alles seejärel teostatakse turu- ja ärivõimaluse analüüs kaasates kogu teadusgrupil olev info ning otsitakse eksperte (enamasti sihtkliendi endiste töötajate hulgast), kes saaksid pakkuda kliendi vaatenurka arendatavatele lahendustele.

Järgmises faasis otsitakse loodavale firmale arendusjuht, kelle rolliks on koos Exeteur Groupi esindajatega saavutada esimene finantseering suurusjärgus miljon dollarit. See eeldab ca 20-30% asutaja osade loovutamist, sest töötasusid selles faasis ei maksta, et tagada juhtkonna parim motivatsioon ja paigutada hangitud ressursid arendustöösse.

Exeteur Groupi esindajad täidavad firma juhtkonna kohustusi vaid seni, kuni leitakse inimesed, kelle kompetents valdkonnas ületab nende enda võimekust – reeglina võtab see aasta kuni kaks. Eesmärk on kasvatada ettevõte piisavalt suureks, et olla huvipakkuv lääne- ja idaranniku riskikapitalistidele. Selleni jõudmiseks kasutatakse St. Louise äriinglite, erinevate riiklike investeerimisfondide ja kohalike riskikapitali fondide raha.

St. Louise tehnoloogiaarenduse inkubaatorite ja kiirendite ökosüsteem on noor ja kiirelt arenev keskkond USAs  ning sellest piirkonnast on head võimalused saada meeskonda ärikogemustega liikmeid, kes on varem töötanud näiteks Pfizeris, Monsanto’s, Mallinkcrodt Medical’is ja lisada teaduslikku tuge näiteks Washington University’st.

Exeteur Group on juba käinud Tšehhis ja Leedus ning Eestist lahkudes jätkavad oma ringreisi Ungaris, sest need neli riiki omavad ameeriklaste analüüsi kohaselt parimat tehnoloogilist potentsiaali ning äriarenduse võimalusi Ida-Euroopas. Viimase riigina külastatakse Euroopa visiidi raames Iisraeli.

Weissi sõnul on ta seni nähtuga igati rahul olnud, hindas Tartu ülikoolist leitud pakkumist seni parimaks ja tõstis eriti esile ülikooli esituse kõrget taset ning seminaril osalejate asjakohaseid küsimusi.

Tehnoloogiasiirde talituse eemärk on koostöös Tartu ülikooli teadlastega tutvustada teadustulemusi võimalikele rakendajatele ja investoritele ning aidata kaasa koostööpartnerite leidmisele üle maailma.

Lisainfo: Jane Luht, TÜ tehnoloogiasiirde juht, tel: 737 4804, 529 7956, e-post: jane.luht@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392