Tartu Ülikoolis tutvustatakse uuemaid Interneti-põhiseid teadusrakendusi

Samuti antakse seminaril ülevaade Unicore gridi tarkvara tehnoloogilistest lahendustest, mis võimaldavad siduda üheks tervikuks hajusalt paiknevaid andmehoidlaid, tarkvara ja arvutusvõimsusi mistahes arvutusmahukate ülesannete lahendamiseks. Seminarist on oodatud osa võtma kõik, kellel on vaja teha suuremahulisi teadus- ja rakendusarvutusi näiteks keemias, ennustavas toksikoloogias, ravimite disainis ja mujal.[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"41263","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

TÜ loodus- ja tehnoloogiateaduskonna keemia instituudi molekulaartehnoloogia vanemteaduri Uko Marani sõnul toimub seminar Euroopa Liidu 6. raamprogrammi poolt finantseeritava teadus- ja arendusprojekti Chemomentum raames. "Projekti käigus töötatakse välja gridi teenustel põhinevat keskkonda innovaatiliseks teadus- ja arendustööks. Projekti eesmärk on muuta gridi tehnoloogia kasulikumaks teadmistepõhiste rakenduste jaoks, nagu seda on ekspertotsuseid ja riskianalüüsi toetavad süsteemid," selgitas Maran.

Chemomentum projekt keskendub loodusteaduslike arvutusülesannete lahendamisele keemias, ravimiarenduses, materjalide disainis ja biotehnoloogias uute ainete väljatöötamisel. Chemomentum pakub arvutipõhiseid lahendusi ja teste kemikaalide keskkonnamõjude hindamiseks. Tartu Ülikoolist osaleb projektis TÜ keemia instituudi molekulaartehnoloogia õppetooli töörühm, mis koordineerib rakendustarkvara integreerimist Unicore süsteemi. Seminarist võtab osa ligi 40 teadlast Itaaliast, Saksamaalt, Ungarist, Poolast, Šveitsist, Inglismaalt ja mujalt.

Unicore (Uniform Interface to Computing Resources) on gridi süsteem, mis koosneb kliendi ja serveri tarkvarast. Unicore teeb hajutatud arvutus- ja andmeressursid kättesaadavaks turvalise terviklahendusena nii sisevõrkudes kui ka Internetis.

Seminar algab neljapäeval kell 10.30 ülikooli Vanas Kohvikus. Rohkem infot seminari kodulehelt: http://www.chemomentum.org/open_day_1

Lisainfo: TÜ molekulaartehnoloogia vanemteadur Uko Maran, tel 737 5254

Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683; 515 0184
anneli.maaring@ut.ee
/yldinfo/press