Teadlased selgitavad avatud seminaril muumiate uurimise tagamaid

15. novembril kell 17.15 Tartu ülikooli kunstimuuseumis toimuval avatud seminaril selgitatakse, mil viisil uurisid ülikooli teadlased kunstimuuseumi näitusel olevate Egiptuse muumiate päritolu.

Mitme eriala eksperte kaasavas uurimustöös osalesid Tartu ülikooli arheoloogid ja keemikud, Eesti biokeskuse teadlased ja Eesti kohtuekspertiisi Instituudi eksperdid. Lisaks liitus projekti käigus muumiate uurimisele pühendunud antropoloog Dario Piombino-Mascali Vilniuse ülikoolist. Tasuta seminaril räägivadki teadlased täpsemalt, kuidas nad muumiaid uurisid ning mida teada said.

„Kahtlemata on tegemist ka väga erilise materjaliga, mida koos uurida. Selline koos töötamine annab kahtlemata laiema perspektiivi ja ka lõpptulemus sisaldab rohkem teavet. Võimalik, et just Eestis haruldane materjal, muumiad, on olnud oluline motivaator teadlaste jaoks, sest tööpuuduse all vaevalt keegi kannatab. Samas on see ka suurepärane võimalul oma eriala populariseerida,“ sõnas teaduskoostöö kohta TÜ kunstimuuseumi juhataja Jaanika Anderson.

Samuti kinnitas ta tulemuste olulisust kunstimuuseumi jaoks: „Muuseumid hindavad seda alati kõrgelt, kui objekti kohta on olemas lugu ja info, kuna lugudeta objektid ei kõneta ka külastajaid. Kaasaegsed uuringud aitavad samuti teemasid külastajale lähemale tuua – annavad tänapäevase dimensiooni. Uurimistulemused püüame viia muumiakambri ekspositsiooni, haridusprogrammide ja muude tegevuste kaudu ka oma publikuni.“

Juba pea 200 aastat ülikooli valduses olevate muumiate tausta uuriti kõige modernsemate vahenditega juba viimased poolteist aastat, konkreetsed tulemused said selgeks käesoleva aasta suvel. Kaasatud olid erinevate valdkodade rahvusvahelised spetsialistid ning põhjalike analüüside tulemusena tehti kindlaks, et tegu on tõepoolest ehtsate Egiptuse poisslaste muumiatega, kelle eluaeg jääb Rooma aega, umbes 4.-2. sajand eKr.

Enne ja pärast seminari on muumiakambrit kõigil huvilistel võimalik külastada tasuta.

Lisainfo: Jaanika Anderson, TÜ kunstimuuseumi juhataja, 53447404, jaanika.anderson@ut.ee

Maria Kristiina Prass
Tartu ülikooli pressinõuniku assistent