Tippteadlased arutavad Tartus geograafiliste suurandmete rakendamist ühiskonnaprotsesside uurimisel

27.–29. juunil peetakse Tartus juba kuuendat korda mobiilsusuuringute konverents „Mobile Tartu 2018“, kus osaleb üle 70 teadlase 24 riigist.

Suurandmed ja asukohainfo on muutunud tänapäeva ühiskonnas üha olulisemaks. Uued andmeallikad võimaldavad saada lisateavet inimeste käitumise ja linnade toimimise kohta ning nende toel saab juurutada tarku lahendusi inimeste liikumise ja ühiskonnaprotsesside korraldamisel. Tartu Ülikooli geograafia osakonna korraldatud konverentsil arutatakse mobiiltelefonipõhiste ja sotsiaalmeedia andmete kasutamisega seonduvaid teoreetilisi ja metodoloogilisi aspekte.

„Mobile Tartu 2018“ konverentsil keskendutakse mobiilsusandmete rakendamisele statistikas, targa linna ja transpordi arendamisele ning inimeste mobiilsuse uurimisele. Kavas on ka välieksperimendid nutitelefoni GPS-i ja sotsiaalmeedia andmestike rakendamiseks. Mobiiltelefonid ja asukohainfo on paljude teenuste arendamisel väga vajalikud. Järjest rohkem omavalitsusi ja ettevõtteid lõimib nutikaid lahendusi enda taristusse ning kasutab andmepõhiseid otsustussüsteeme.

Konverentsi korraldustoimkonna juht, Tartu Ülikooli geograafia osakonna teadur Siiri Silm rõhutab mobiiltelefonidele tugineva andmekogumise olulisust: „Inimesed muutuvad üha liikuvamaks, kuid statistikat suureneva mobiilsuse kohta väga palju ei ole. Siinkohal muutuvad oluliseks just uued andmekogumise võimalused, nagu mobiilpositsioneerimine, nutitelefonipõhised GPS-andmed ja asukohainfoga sotsiaalmeedia andmestikud. Tänu neile saab täpsemalt uurida inimeste liikumist ajas ja ruumis, näiteks pendelrännet linnaregioonides ja piiriülest rännet.“

Konverentsi peaesinejad on professor Márton Karsai École Normale Supérieure de Lyonist, Matthew Zook Kentucky Ülikoolist ja Fabio Ricciato Eurostatist. Erialaüleses arutelus osalevad geograafid ning sotsiaal- ja arvutiteadlased.

Konverents on hea võimalus tihendada ja luua sidemeid mobiilsusandmetega tegelevate tippteadlastega üle maailma. Selle võimaluse lõi inimgeograafia professor Rein Ahas, kes käesoleva aasta alguses meie hulgast ootamatult lahkus. Professor Ahas pani aluse ka suurandmete põhistele mobiilsusuuringutele Tartu Ülikoolis ja erilisele mobiilsusuurijate kogukonnale, mis kohtub üle aasta Tartus konverentsil. Meenutame professor Ahast tema enda sõnadega: „Eks suured asjad hakkavad ikkagi peale suhetest, ja suhete loomine on kaasaja avatud maailmas kõige tasuvam investeering“ (Maaleht, 08.07.2017).

Konverentsi toetavad maateaduste ja ökoloogia doktorikool, mida rahastab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Tartu Ülikooli „ASTRA“ projekt „PER ASPERA“), Positium LBS, Smart City Lab ja Eesti Biokeskus. Mobiilsuse, transpordi ja targa linna sessioonide korraldamises osalevad Euroopa kommunikatsioonide ja transpordiuuringute koostöövõrgustik NECTAR ning Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi „Horisont 2020“ rahastatud (toetuslepinguga nr 691883) SmartEnCity projekt. Konverentsi ajal tehtavaid uurimiseksperimente aitavad ellu viia Positium LBS ja Helsingi Ülikooli Digital Geography Lab.

Lisainfo: Siiri Silm, geograafia osakonna teadur, 521 1646, siiri.silm@ut.ee

Mari-Liis Pintson
pressinõunik
tel +372 737 5681
mob +372 5866 8677