TÜ ajaloo muuseum jäädvustas fotonäituse ruumiliseks virtuaalringkäiguks

Ülikooli ajaloo muuseumi virtuaalnäitus "Tõus Araratile 180 aastat hiljem" pakub muuseumi kodulehel vaatamiseks nii näituse fotosid kui ka ajaloolise hoone valget saali.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39762","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Enam kui 180 aastat tagasi, 9. oktoobril 1829, tõusis esimene inimene üle 5000 meetri kõrguva Arati tippu. Vallutatud mäeks oli Vanast Testamendist tuntud Noa laeva maabumispaik Ararat ja vallutajaks Tartu ülikooli geofüüsikaprofessor Johann Friedrich Parrot (1791–1841), 1802. aastal taasavatud Tartu ülikooli esimese rektori Georg Friedrich Parroti poeg, kellel endal tuli samuti aastail 1831-1834 täita Tartu ülikooli rektori kohustusi. Parroti julge ettevõtmine tuli kordusele 180 aastat hiljem – 2009. aasta 9. oktoobri varahommikul jõudis Ararati tippu 19 eestlast. Füüsiliselt raske mäkketõus, mida leevendasid imekaunid looduselamused, on dokumenteeritud alpinisti ja fotograafi Jaan Künnapi kaameraga.

Jaan Künnapi 54 fotot rännakust Ararati mäele kaunistasid Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi valget saali tänavu jaanuarist märtsini. Nüüdseks on näitus küll maha võetud ja kokku pakitud, kuid kõigil foto- ja loodushuvilistel on nüüd võimalik külastada näitust muuseumi valges saalis virtuaalselt.

"Virtuaalnäitus annab inimesele, kes pole ajaloo muuseumis käinud, aimu nii Ararati näitusest kui ka hoonest endast," ütles Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi projektijuht Valmar Evert.

Virtuaalnäitus valmis Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi ja OÜ Virtuaalstuudio koostöös.

Ajaloomuuseumi virtuaalnäitus http://www.ajaloomuuseum.ut.ee/tuur

Lisainfo: Valmar Evert, Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi projektijuht, tel 737 6074, e-post valmar.evert@ut.ee

Mehis Tuisk
Tartu Ülikooli pressiesindaja