TÜ FÜÜSIKA INSTITUUT TÖÖTAB VÄLJA UUDSEID MATERJALE SAMSUNGI PLASMATELERITELE

"Sõlmitav leping näitab Tartu Ülikooli Füüsika Instituudi teadlaste suurt uurimispotentsiaali, et meil on pakkuda sellisele maailmaturu juhtivale kõrgtehnoloogiakontsernile nagu Samsung oma uurimistulemusi, teadmisi ja vajalikku tehnoloogiat," selgitas sõlmitava lepingu tähtsust Tartu Ülikooli Füüsika Instituudi teadusdirektor Marco Kirm.

TÜ Füüsika Instituudis teostatavad alusuuringud dielektriliste materjalide ja luminofooride valdkonnas äratasid Samsung SDI tähelepanu umbes aasta tagasi. Koostöö sai alguse ettevõtte esindajate eelmise visiidi käigus selle aasta jaanuaris, mis viis esimese koostöölepinguni, mille käigus selgitatakse oksiidkilede diagnostika võimalusi luminestsentsmeetodite abil.

Lisaks lepingu allkirjastamisele arutatakse Samsung SDI esindajate järgmist võimalikku koostööprojekti, mis on pühendatud uute luminofooride loomiseks, mis konverteeriksid gaaslahenduse poolt genereeritud vaakumultraviolettkiirguse efektiivsemalt kolmeks põhivärvuseks, kui seni kasutuselolevad ained. Juba alanud Samsung SDI poolt finantseeritavate arendusprojektide eduka kulgemise loogilise jätkuna nähakse ette võimalus ühise uurimislabori loomiseks TÜ Füüsika Instituudis, mis tähendaks kuni miljoni krooni suurust investeeringut ülikooli teadustöösse.

TÜ Füüsika Instituut on kõrgetasemeline multidistsiplinaarne teadus- ja arendusasutus, kus viiakse läbi nii alus- kui ka rakendusuuringuid, Eesti teaduse tippkeskus alates aastast 2001. Instituudi missiooniks on rea füüsikaharude ja materjaliteaduse dünaamilise arengu tagamine ning sidusvaldkondadega koostöö edendamine Eestis ja rahvusvahelises teadusruumis.

Samsung SDI on Lõuna-Korea üks dünaamilisemalt arenevaid kõrgtehnoloogiafirmasid, mis on maailma suurimaid arvuti- ja TV-kuvarite, sh ka suureformaadiliste lameekraanidega plasmatelerite tootja. Firma edu on taganud panustamine teadus- ja arendustegevusse, kus eelarve ületab mitmekordselt kogu Eesti riigi teadus- ja arendustegevuse kulutusi. Firma kiire areng on stimuleerinud firmat looma ülemaailmset koostöövõrgustikku.

Liina Jürgen
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist