TÜ kunstiajaloo professor Juhan Maiste esitleb kahte uut raamatut

"Eesti kunsti lugu" annab ülevaate kogu Eesti ala kunstiajaloost esimeste asukate siia jõudmisest u 9000 eKr kuni 20. sajandi alguseni. Tegu pole pelgalt kunstiajalooalase käsitlusega, vaid eesti kultuurilooga, kus lisaks arhitektuuri-, maalikunsti- ja muude valdkondade saavutuste esitlemisele kirjutatakse põhjalikult lahti nende taust ning asetatakse siin loodud teosed muu maailma kunstielu konteksti.

Autor pühendab palju tähelepanu kõige tuntumatele kunstnikele ja nende teostele, teiste hulgas Bernt Notkele ja tema "Surmatantsule" Nigulistes ning arhitekt J. W. Krausele ja Tartu Ülikooli peahoonele. Samuti antakse ülevaade tähtsamate Eesti linnade ja piirkondade kunsti- ja arhitektuurialasest kujunemisloost. "Minu jaoks on kirjapandu saaga, üks lähedane lugu minu oma maast ja tema inimestest, kellest ma ju nii mõndagi nägupidi tunnen. Maailm on ime. Kunst on tema armulaud, mille imede imesid ei jõua keegi kunagi ära imestada," kirjeldab Juhan Maiste ise oma teost.

"Tuldud teed edasi" on aga jätkuks Juhan Maitse autorikogumikule "Tuldud teed tagasi" (2002). Tegemist on erinevates, nii eesti kui välismaistes väljaannetes ilmunud artiklite ja esseedega. Tähelepanu all on siin Eesti kunsti ajalugu ning selle koht laiemas ilmas ja ajas. Autorit huvitab sõna, selle roll kultuuriruumi kujundamisel ja mõistmisel, nii meist väljaspool kui meis endis.

Esitlusel saavad peale autori sõna ka kunstiteadlased Sirje Helme ja Enn Tarvel.

Lisainfo: Juhan Maiste, tel 737 6507, juhan.maiste@ut.ee

Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683; 515 0184
anneli.maaring@ut.ee
/yldinfo/press