TÜ kunstimuuseum näitab Albrecht Düreri haruldasi puulõikeid

Tartu Ülikooli kunstimuuseumis avatakse 10. novembril kell 17 näitus "Puusse lõigatud pildid. Albrecht Dürer ja saksa puulõikekunst 16.sajandil".

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"37896","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Tegemist on saksa maalikunstniku ja graafiku Albrecht Düreri virtuoossete puulõigete originaalide väljapanekuga, mida täiendavad tema kaasaegsete kunstnike tööd. Samuti eksponeeritakse puulõiketehnikas illustreeritud raamatuid.

Puulõige on vanim graafikatehnika, mille puhul trükkimiseks kasutatakse puuplaati. Sellele tehnikale on iseloomulikuks tugevad jooned ja pindade kontrastsus. Üks puulõikeplaat võimaldab teha umbes tuhat tõmmist.

"Kuni 15. sajandi lõpuni olid puulõikepildid lihtsa joonega ning enamasti usulise sisuga. Olulise murrangu puulõikekunsti tõi Albrecht
Dürer, kelle kujundatud keeruka joonisega puulõiked nõudsid senisest suuremat tehnilist osavust. Dürer laiendas puulõike kunstilist väljendusrikkust ja motiivistikku" selgitas näituse kuraator Ingrid Sahk.

Näitusel on eksponeeritud töid kolmest suuremast Düreri puulõikesarjast ("Apokalüpsis", "Maarja elu" ja "Suur Passioon"). Kokku saab näha kuraditosinat Düreri kavandatud puulõiget ülikooli kunstimuuseumi kogust.

Eesti Kultuurkapitali toel toimuvad näituse raames ka kunstikolmapäevad, kus on võimalik loenguvormis osa saada mitmete erialaspetsialistide teadmistest. Esimesena toimub 7. detsembril Tartu Kõrgema Kunstikooli õppejõu Eve Eesmaa loeng-praktikum kõrgtrüki ajaloost, mille raames on huvilistel samuti võimalik ise proovida puulõike trükkimist.

Näitus jääb avatuks 2012 aasta märtsi lõpuni.

Lisainfo: www.kunstimuuseum.ut.ee

Kadri Kasterpalu