TÜ kunstimuuseumis avatakse kunstikoguja Karl Eduard von Lipharti 200. sünniaastapäevale pühendatud näitus

Näitus pakub läbilõiget ühest 19. sajandi graafikakollektsioonist. Eksponeeritud on näiteid Itaalia 15. sajandi gravüüridest kuni 19. sajandi reprodutseeriva graafikani. Tähelepanu on pööratud ka gravüüridel leiduvatele K. E. von Lipharti märkmetele, mis on oluline allikas kunstiteadlase hinnangute ning tähelepanekute uurimisel. Näitus on osa uurimistööst, mis kaardistab Raadi mõisa kunstikogu ajaloolist ja tänapäevast seisundit. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"41347","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

K. E. von Liphartil oli oluline osa Raadi mõisa maalikogu täiendamisel. Noorena nii Tartu, Königsbergi kui Berliini ülikoolides arstiteadust õppinud K. E. von Liphart otsustas oma elu pühendada kunstile ning alustas graafikakogumisega 1830. aastatel. Elades aastatel 1846-1862 Tartus, edendas K. E. von Liphart kohalikku kunstielu (näitused, nn "pühapäevaakadeemiad" Raadi mõisas). 1863. kolis K. E. von Liphart Firenzesse, kus elas surmani.

Itaalias kujunes K. E. von Liphartist silmapaistev Itaalia renessansskunsti asjatundja, kelle abi maalide ostmisel kasutasid nii Berliini maaligalerii kui suurvürstinna Maria Nikolajevna. Kunstikogujana sai K. E. von Liphart kuulsaks oma vanagraafika kollektsiooniga, mille paremik müüdi 1876. a. Leipzigis oksjonil. Osa sellest esinduslikust graafikakogust jõudis hiljem Tartu Ülikooli kunstimuuseumi.

Näituse koostaja: Ingrid Sahk, näitus jääb avatuks 30. jaanuarini 2009.
Lisainfo: näituse koostaja, TÜ kunstimuuseumi peavarahoidja Ingrid Sahk, tel 737 5384.

Ande Etti
TÜ pressiesindaja