TÜ raamatukogu on maailma parimate seas

TÜ raamatukogu direktori Martin Halliku sõnul on 93. koht väga hea tulemus, sest edestatakse paljusid maailma mainekate ülikoolide raamatukogusid. Meie eesmärk on jõuda esimese viiekümne hulka ja selleni jõudmisel on olulisimaks sammuks nö halli kirjanduse lisamine repositooriumisse," ütles Hallik.

Halliku sõnul võiks lisaks senistele digitaliseeritud materjalidele olla kättesaadavad ka need kasutatud materjalid, mis teadusartiklitesse pole jõudnud. "Näiteks välitööde materjalid, millest on kasutatud vaid mingit osa – kui kättesaadav oleks terve raport, võiks teistel teadlastel sellest kasu olla ja meie omalt poolt tagaksime materjalide pikaajalise digitaalse säilivuse," rääkis Martin Hallik uutest plaanidest.

Halliku sõnul oleks tegemist maailmas originaalse lahendusega, mis suurendaks oluliselt Tartu Ülikooli nähtavust maailmas. Uut lahendust hakatakse ülikoolis tutvustama ja teostama 2010. aasta alguses. "Selle eelduseks on muidugi see, et õppejõud ja teadlased on valmis oma materjale jagama," ütles Hallik.

Hispaania haridusministeeriumi alluvuses tegutsev kübermeetrika labor avaldab kaks korda aastas maailma kõrgkoolide, teadus- ja arendusasutuste ja haiglate kodulehtede ning repositooriumide edetabeli. Näiteks Tartu Ülikooli koduleht oli 17 000 analüüsitud kõrgkoolide kodulehtede seas 282. kohal ning TÜ kliinikumi veebileht analüüsitud 18 000 haigla kodulehtede seas koguni 52. kohal. Nii ülikooli, kliinikumi kui raamatukogu kodulehed on oma kategooriates Eesti ja laiemalt siinse regiooni asutustest kõrgeimatel kohtadel.

Väljavõtteid repositooriumide edetabelist:
Social Science Research Network – 9.
Massachusetts Institute of Technology Dspace (USA) – 16.
University of Helsinki Ethesis (Soome) – 51.
Tartu Ülikooli Dspace – 93.
Waseda University Dspace (Jaapan) – 112.
Cambridge University Dspace (Suurbritannia) – 135.
Lund University Digital Library (Rootsi) – 152.

Vaata lisaks: www.webometrics.info

Karin Volmer