TÜ teadlane asub kaastööd tegema maailma suurimale väärtusteuuringule

Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi vanemteadur Anu Realost saab maailma tuntuima väärtusteuuringu World Values Survey vastutav uurija Eestis.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"37638","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Maailma väärtusteuuring on sotsiokultuuriliste ja poliitiliste muutuste ülemaailmne uuring, mida teeb maailma juhtivates ülikoolides töötavate uurijate võrgustik.

Anu Realo sõnul on kõnealune uuring kahtlusteta kõige mastaapsem ning tuntuim rahvusvaheline võrdlev uurimus, mille tulemusi teatakse ja kasutatakse mitte ainult sotsiaalteadlaste vaid ka laiema avalikkuse poolt. "Eesti osalus selles uuringus on võimaldanud jälgida ja kaardistada Eesti elanike väärtuste, uskumuste ja hoiakute muutust enam kui 20 viimase aasta jooksul ning seda võrdlevalt teiste maailma maade ja rahvastega. See on hindamatu materjal, mis lisaks olulisele teaduslikule mõõtmele omab praktilist väärtust ka erinevate sotsiaal-, haridus- ja majanduspoliitiliste otsuste mõistmisel ja väljatöötamisel," selgitas Realo ning lisas, et maailma väärtuste uuringu ametlikuks partneriks olemine on Tartu Ülikoolile omamoodi tunnustus.

Realo märkis oma uue positsiooni kohta, et lisaks sisulisele teadustööle oodatakse vastutavalt uurijalt aktiivset osalust maailma väärtuste uuringu rahvusvahelistel nõupidamistel ning vajadusel erinevates töörühmades, mis uuringu sisuliste või metodoloogiliste küsimustega tegelevad.

Uurimuse algataja ning juht on maailmakuulus politoloog, hiljuti ka Tartu Ülikooli väisanud Michigani ülikooli professor Ronald Inglehart, kes pälvis möödunud aastal ka sotsiaalteadlaste Nobeliks nimetatud maineka Johan Skytte auhinna.

Uurimuses on senimaani osalenud enam kui 90 riiki kõigilt kuuelt asustatud kontinendilt. Alates 1981. aastast on läbi viidud kuus uurimuste lainet (viimane neist 2010-2012), mis võimaldavad jälgida väärtuste muutust nii ajalises kui ka kultuurilises lõikes. Eesti on osalenud maailma väärtuste uurimuses alates 1990. aastast. Hetkel on Eestis viimase laine välitööd lõppemas, uuringut viib läbi SaarPoll OÜ.

Läinud aasta lõpus külastas Tartu Ülikooli ka Ronald Inglehart ise, kus pidas ka avaliku loengu (vt altpoolt). Professor Inglehart külastas Eestit Tartu Ülikooli riigiteaduste instituudi ja EL-Venemaa uuringute keskuse (CEURUS) kutsel. Euroopa Liidu-Vene uuringute keskus (CEURUS) koondab eri valdkondade teadlasi ja eksperte, et uurida süvitsi Euroopa Liidu ja Vene Föderatsiooni suhteid ning vastasmõjusid.

Lisainfo: Anu Realo, TÜ psühholoogiainstituudi vanemteadur, isiksuse- ja sotsiaalpsühholoogia osakonna juhataja, tel 737 5915, anu.realo@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja
e-post anneli.miljan@ut.ee